Sodoma komora (lékařská)

Ve čtvrtek, 14. dubna, večer jsem sledoval televizní pořad Máte slovo. Ve studiu se s Michaelou Jílkovou sešli významní představitelé našeho zdravotnictví, aby diskutovali o jeho finančních problémech. Debata byla živá, místy až bouřlivá, jednotliví aktéři diváky vehementně přesvědčovali o své pravdě. Byli přítomni i zástupci pacientů. Ti mohli jen tiše zírat, neboť jejich zájem byl jakoby naprosto nepatřičný.

Pro mě bylo zajímavé, že ministerstvo zdravotnictví nyní vyčlenilo asi 300 léků, jež označilo jako pomocné. Veřejně přiznalo, že jsou prakticky neúčinné, doplňující a tak by neměly být hrazeny zdravotními pojišťovnami. Navíc jsou zařazeny do jakéhosi přezkumu ohledně jejich účinnosti. Připadá vám to, milí moji, v pořádku? Mě ne. 300 léků, které se doposud předepisovaly a pacient je užíval na doporučení odborníků, jsou vlastně neúčinné..a ještě se to vlastně musí teprve pořádně prověřit. Zajímalo by mne jak? Dále se prezident lékařské komory přel se svými oponenty o bezpečnost léčiv. Vyšlo najevo, že tyto léky jsou bezpečné. Že by ostatní léky byly nebezpečné, (což je logické), to zaznělo jako vtip. Musím dodat, že nepovedený. V jiné části diskuze jsme se dozvěděli, že při léčbě roztroušené sklerózy je třeba užívat Helicid. Tento lék byl zařazen do skupiny pomocných, tedy v podstatě neúčinných léků. Zde ovšem figuruje jako lék účinný a nutný. Proč? Chrání žaludeční stěnu před narušením až proděravěním. Proč? Bezpečné léky používané neurology na léčbu choroby (Prednison, Medrol) silně narušují stěnu žaludku. Mají spoustu dalších devastujících efektů (zadržování vody v organizmu, snižování imunity, deprese…). Navíc tyto "bezpečné léky" nikdy nevedou k uzdravení. Mezi velmi nebezpečné léky řadím vedle syntetických hormonů (včetně antikoncepce) také tzv. statiny, tedy léky snižující hladinu krevních tuků, antibiotika, jsou-li podávána zbytečně a opakovaně, což je bohužel standartní praxe již od kojeneckého věku. Dále léčiva ředící krev (Warfarin, Heparin, Fraxiparin, Anopyrin, Godasal…). Měly by se užívat jen přechodně při léčbě trombotických stavů. Dlouhodobě pouze u vysoce rizikových nemocných (např. s trvalou fibrilací srdečních síní). Tyto léky velmi zatěžují nemocného a přinášejí mu více utrpení než užitku. Hladiny cholesterolu a triglyceridů lze regulovat přírodními prostředky (např. peruánská rostlina Caigua, homeopatika) a hlavně pracovat na zdroji jejich zvýšené tvorby - stresech a postarat se o detoxikaci jater, kde se cholesterol tvoří. Statiny významně poškozují jaterní a srdeční buňky. Nedávno jsem měl v ordinaci mladou ženu, které její internista nařídil doživotní braní takového "léku". Přitom měla hladiny svých lipidů naprosto v normě! Nařídil jí to jen proto, že její otec zemřel na infarkt myokardu. Mimochodem i on bral poctivě statin.

Dále se živě diskutovalo o penězích. Dr. Kubek, prezident lékařské komory uvedl, že jen v léčbě onkologicky nemocných vzrostly náklady na léčbu za minulý rok o 200 %! Již neuvedl, že se úspěšnost léčby o těch 200 % nezvýšila… V nastalé pauze se nikdo z přítomných, včetně jinak odvážné moderátorky, neosmělil nahodit téma neustále se zvyšujících zisků farmaceutických firem. Velmi brzy přijde doba, kdy se celý moderní zdravotnický systém zhroutí - právě na základě kritického odčerpání financí + naprostá neefektivnost vzhledem k uzdravení. Již nyní zvažují samostatně uvažující neurochirurgové (např. ve Velké Británii), že by bylo smysluplnější léčit degenerativní choroby páteře orientálními reflexními metodami, jakožto fyzioterapeutickou a bylinnou prevencí! K takové změně myšlení je nutí neúnosná ekonomika neurochirurgických výkonů s následnou dlouhodobou rehabilitací a medikací. Z debaty na Kavčích Horách jsme se ještě dozvěděli, že se i u nás zavádí pojišťovenský systém: Platba za diagnózu. To v praxi znamená, že na každou diagnózu je vyčleněn balík peněz, který pojišťovna proplatí zdravotnickému zařízení, které pacienta léčí. Na angínu např. 500 korun, na rakovinu tlustého střeva 200 tisíc. Absolutně nikoho nezajímá nemocný člověk. Pokud se obnos vyčerpá, má prostě smůlu. Nemyslete si, že přeháním. Před asi měsícem u mne byla na kontrole žena, kterou tři roky léčí nejvyšší odborné pracoviště na chronický zánět dásní a čelisti. Samá antibiotika… Občas provedou stěry a vypěstují bakterie, na které pak testují jednotlivá antibiotika. Dle výsledků je pak aplikují. Tedy čekalo by se to. Tato pacientka zjistila, že jí poslední dobou předepisovali zcela neúčinná antibiotika, na něž bakterie v testech vykazovaly jasnou rezistenci. Když se zeptala na příčinu tohoto iracionálního a bezohledného postupu, bylo jí řečeno, že na vytestovaná antibiotika momentálně nejsou peníze!!! V roce 2011! Ne v roce 1950. Chci vás jemně upozornit, že ne vždy jste léčeni lege artis a že bude hůř.

Včera večer přinesly televizní zprávy informaci o úmrtí nejstaršího muže planety. Byl to Američan a před pár měsíci oslavil své 114. narozeniny, zcela při smyslech, chodící, vtipkující. Mimochodem NIKDY nebral léky…

MUDr. Tomáš Lebenhart