Zvětšená nosní mandle

Milý přátelé, milí rodiče nemocných dětí.
Stále častěji mne prosíte o pomoc při odstranění problémů s pojených se nefunkčností nosní lymfatické tkáně – lidově nosními mandlemi. Lymfatický systém má detoxikační úlohu a je rozprostřen v celém těle. Někde hustěji, na pří klad v oblasti nosohltanu, kudy nejčastěji proniká běžná infekce. Obracíte se na mne živě v ordinaci, telefonicky během ranních konzultaci ale hlavně dostávám nyní již několik mailů denně s tímto tématem.

Čas je to nejcennější (a vlastně jediné), co člověk má… nemusím snad podrobněji vysvětlovat. Jde o spirituální pohled.. V této souvislosti jsem se rozhodl, že napíšu následující jednoduchý návodný text, na který budu odkazovat. Další varianta je se ke mně s dětmi, trpícími neustálou či opakovanou rýmou a dalšími infekčními sdruženými obtížemi spojenými s nefunkčností nosní mandličky (ta se zvětší,a stává se zdrojem chronické infekce… Na ORL vám rádi nabídnou jednoduché (a dobře placené) operační řešení spojené s narkózou. Pokud není stav již opravdu kritický, je zde možnost homeopatického léčení. Trvá sice delší dobu – řádově měsíce, ale je možno se takto přirozeně dostat do zdravého imunitního a lymfatického stavu.

Za prvé je nutné odstranit (někdy postupně) všechny faktory, které patologický stav zapříčinily. Zde musím (už po sté snad) zdůraznit, že očkování snižuje přirozenou imunitu proti běžným infekcím. To je podnět pro ty rodiče, kteří mají miminka. Pokud očkovat, tak doporučuji až po roce věku a pokud jedno očkování, tak tetanus. Nikdy nedovolit očkování v den, kdy je dítě ve špatné fyzické nebo psychické kondici. To musí každý rodič jasně poznat… také ne kolem úplňku. Každý rodič má právo rozhodovat o tom, na co a kdy dá potomka k očkování a zda vůbec. Je to i logické – jedině rodiče nesou odpovědnost za osud svých dětí a tedy i za jejich zdraví. Očkující pediatr, ministr zdravotnictví nebo obecně stát nikoliv!

Dále strava: kravské mléko a jeho výrobky – zejména tvarohovité povahy a také sladkosti výrazně okyselují a zahleňují vnitřní prostředí a přímo hýčkají infekce, aby se jim na sliznicích dařilo skvěle a snadno se množily. Podávání antibiotik, pokud to není opravdu nutné (posoudit musí pediatr – bohužel, zde velká většina z nich naprosto selhává a alibisticky opakovaným předepisováním ničí malým pacientům imunitu.) Také zbytečné chemické srážení zvýšené teploty sráží obranyschopnost postupně na kolena. Jako kdyby zvýšená teplota byla nepřítel. Opak je pravdou (s výjimkou historie tzv. febrilních křečí – ty jsou vzácná a mohou probíhat pouze do 5 let věku). Důležité je tedy, jak je dítě s akutním infektem léčeno. Pokud chemicky, potlačováním imunitní odpovědi, tak dítě postupně ztrácí přirozenou schopnost se uzdravit. V dnešní době si málokdo uvědomí nebo uvěří, že samouzdravení je naprosto přirozený jev. Zde bych rád podotkl, že strach rodičů, zejména matky rovněž na podvědomé úrovni blokuje imunitní reakce. Už mnoho let opakuji: Vystrašená matka má věčně nemocné děti – a naopak. Mluvím zde o infekčních stavech, nikoliv o na tak častých vážnějších neinfekčních chorobách, kde je situace složitější. Ale zase např. alergie mají také zdroj ve zdivočelé vakcinaci a chemizaci dítěte – a i narušené psychice rodičů. Zde je to složitější a tak se tedy konečně dostávám k základům homeopatického řešení „neposlušných“ mandliček.
Citomix (Rp) 2x denně 3 kuličky 2-3 tubičky. Homeopatická velmi inteligentní směs informací vylaďující efektivní protivirovou imunitu. Není levný, ale opravdu se vyplatí!
Lymphomyosot – zde se dávkuje tinktura dle hmotnosti – odhadem. Batolata (2-3 roky) 2x 5 kapiček do vody, předškoláci 6-7 kapiček a školáci pak více. Pro velké dítě (kolem 13-14 let věku již dávka jako pro dospělého, tedy 2x 15 kapek – možno přímo do čistých úst. Pročišťuje lymfatický systém!
Schusslerova sůl č. 3 (Ferrum phosphoricum DHU) 3x denně 1 tableta, u větších 2 tablety. První den klidně mega dávky. Pro dospělého i 3x 30 tablet – kousat jednu po druhé (viz můj článek v této rubrice: Schusslerova sůl č. 3). U batolat 3x3 tabletky. Nabijí imunitu železem, ale chytře, informačně, ne jako ty odporné hmotné železité přípravky.
Akutní autopatie – viz můj text: Technika akutní autopatie v rubrice Autopatie. Opět při prvních příznacích nemoci.
Často pomáhá homeopatikum Pulsatilla, zejména u dívek. Nosní hlen je žlutý až žlutozelený. Pokud je již opravdu zelený až hnědý a tuhý, tak Kalium bichromicum 9 3x3 kuličky a nebo Sch. sůl číslo 6 (Kalium sulphuricum DHU) 3x1 tableta – případně klidně oboje.
Také vysoká hladina vitamínu D3 (v zimě brát 500 – 2000 IU denně- dle hmotnosti). Určitě nebude stačit syntetický a slabý Vigantol. Vyhledejte si v lékárně nebo na internetu přírodní z mořských chaluh. Hladina nad 120 mmol/l D3 zajišťuje dobře pracující imunitu (týká se i protinádorové imunity).
Pak zde jsou bylinné směsi. Ty se s homeopatií „neprou“ ale hmotně ji podporují. Zde je široké pole. Já mám dobré zkušenosti (od 5 let věku) s TCM Herbs – www.patentnimedicina.cz (Dr. Hoffmann). Používám Kouzlo první pomoci – pro akutní stavy (napadení studeným větrem a vlhkem) nebo Vyvanutí dračí jeskyně (ucpaný nos, případný zánět čelních dutin).
Také bylinná tinktura Andrographis mix (Naděje, paní Podhorná) je dobrou posilou imunity.
Vitamín C je důležitý v začátku nemoci a to v mega dávkách, nejlépe v liposomální, ev. fytoformě – 1-3 dny.
Při živém vyšetření ještě mohu samozřejmě přidat další osobněji vyladěné homeopatikum
Např. u sníženého sluchu při zvětšené nosní mandli (katar Eustachových tribiček) doporučuji Sch sůl č. 4 (Kalim chloratum DHU) 3x1 tb dlouhodobě a také Agraphis nutans 9 (Rp) – 3x3 kuličky aspoň měsíc, dle navrácení sluchu…
Technická poznámka: Tam, kde je (Rp), znamená vyžadování receptu. Ten může vypsat i zubař, gynekolog či veterinář, jakýkoliv lékař… U nás v klatovské lékárně U Klatovské madony samozřejmě Rp. dopíšu – oni si mě tam snadno „odchytí“J.

Léčba krčních chronicky zhnisaných a zvětšených mandlí má opět základ v podpoře imunity včetně dlouhodobého užívání Lymhomyosotu a homeopatika Mercurius solubilis 15 3x3 kuličky.

Na závěr faktická poznámka: Odstranění nosních (či krčních) mandlí z hlediska celkového zdraví spíše komplikují, než řeší.                       

MUDr. Tomáš Lebenhart