Východ - západ

Doba nám pěkně kyne, že a stále více lidí se pod tlakem svých zdravotních problémů snaží nalézt uzdravení a hlavně pochopit, co se děje. Zaznamenávám tendence obracet se především k východním autoritám. Sám jsem si tento trend užil až, až.
Skutečně, staré východní nauky (jóga, ayurveda, tao, buddhizmus, súfizmus, atd.) tvoří neodmyslitelný základ veškeré moudrosti. Chci jemně upozornit, že dnešní doba má odlišné energie. Pokud sledujete současné Řeky, asi byste v nich nehledali renesanční moudrost antiky… Pokud si všímáte, co se děje v dnešní Číně - kruté zacházení se zvířaty i s lidmi, nemilosrdný obchod, kde podvod je naprosto běžnou věcí…marně hledáte spojitosti s Lao´c. Víte, jaké je jedno ze zásadních přísloví současných Číňanů? Není vůbec důležité, kdo krávu vede, ale kdo ji dojí. Dnešní Palestinci i Židé ani náznakem neodrážejí Ježíšovu dobu… Pokud se díváte do tváří dnešních Egypťanů, těžko byste zachytili magickou moudrost faraonů.

A což ta slavná Indie se svými svatými… ano jsou tam osvícení lidé, je to velká zem, miliarda lidí. Je ale faktem, že běžní Indové vůbec nejsou duchovními autoritami a jejich myšlenky jsou dosti nízké a naprosto zjevně baží po západní civilizaci. Mobily, televize, hamburgery, Coca-cola, a tak.. Jeden můj přítel kdysi cestoval po Indii a byl notně zklamán stavem společnosti. Žebrání a podvádění, absolutní lenost a neúcta k cizinci. S tím se tam prakticky všude a stále setkával. Pokud chcete čerpat v Indii spirituální energie, musíte jet na konkrétní místa za jistými lidmi… Totéž platí o Srí Lance, Barmě, Kambodži, Thajsku nebo Laosu… Svatost Východu je iluzí.
Léta jezdím na Srí Lanku do ayurvédského centra. Moje opakované zkušenosti mimo tuto úžasnou oázu jsou většinou trpké. Skoro vždy se slibně rozvíjející vztah dříve či později nemilosrdně posunul na žádost o finanční podporu. Jednou jsem jedné ženě poslal 50 Euro pro její nemocnou dceru. Poprosil jsem ji, aby mi poslala trošku čaje. Nikdy jsem ho nedostal. Zajít na poštu a poslat balíček byl asi nepřekonatelný problém.
Začínám zaměřovat pozornost na Čechy. Je nás asi jako lidí v Kalkatě. Přes Havlovu "blbou náladu" v naší společnosti, takřka rusko-balkánskou korupční morálku, u nás žije spoustu duchovních mistrů. Myslím, že jejich hustota je tisíckrát větší než na Východě. Myslím, že máme nakročeno býti novým duchovním centrem Země. Mimochodem, víte, že když Matka Tereza, křesťanská misionářka ze Západu, přišla do Kalkaty, odhadoval se počet žebrajících v této oblasti na jeden milion. Když po letech odcházela, počet žebráků byl zhruba dvojnásobný. Takto Indové také chápali její pomoc…

Není třeba hledat moudro, uzdravení, sám sebe…tisíce kilometrů na východ. Myslím, že to vše máme u nosu. To jsem vám chtěl dnes říci.
No nic, zajeďte si třeba do Svatonic… Tomáš Lebenhart
 
Na Srí Lance se již řadu let projevuje touha co nejvíce se podobat nám bělochům, Evropanům... Lidé čím dál více chtějí chemické potraviny, chemické léky, dokonce chtějí vypadat jako my. Na reklamních plochách je běžné, že místní Sinhálci jsou vyretušováni do komicky neskutečné podoby, aby se co nejvíce přibližovala západnímu snu... Zatímco řidič dodávky je autentický, lidé na reklamní fotce rozhodně ne.