Úvahy o RS

uvahy-o-rs1.pngI když každý symptom nemoci, její průběh, zvláštnosti, jakožto i nemoc sama, je zákonitým odrazem naší nemocné mysli, přesto jsem si během své lékařské praxe všiml jistých tělesně-typových souvislostí. Nemohu svá pozorování doložit vědeckou studií a netvrdím, že mají 100% platnost.
Nicméně: Zaměřím se nyní na tmavé typy. Sametově hnědé oči, mastná tmavší pleť s béžovými skvrnami (nemusejí nutně být) značí jaterní typ. Mám zde jakýsi olivový pocit…kůže, oči… U výrazné jaterní slabosti jsem si všiml navíc mírně pokleslých horních víček (příklad politik Paroubek nebo obézní Rómové). Pokud si vybavíte třeba televizní zprávy o postižených hepatitidou A, jde prakticky vždy o tyto typy lidí či dětí.

Výrazněji tmavší oči, hnědočerné, bledší pleť, štíhlost, nervozita – to jsou lidé se sklonem k žaludečním vředům. Mnoho z nich intenzivně kouří. Velmi podobný typ, ale potivý predisponuje výskyt tuberkulózy. U obou těchto tmavších typů se prakticky nevyskytují kardiovaskulární nemoci či cukrovka. Opět odkazuji k rómskému etniku (hubenější typy) + lidé jim podobní.

Fyzická typologie je spjata i s určitými stereotypy myšlení a chování. Tam už je to zajímavější a vyžaduje to opravdu dlouhodobé pozorování. Uvedu jeden zvláštní příklad: Znám či znal jsem dost mužů, kteří byli vysocí, štíhlí až kostnatí, modroocí s dlouhými, předčasně šedivými vlasy, někdy dokonce bělovlasí. Vlasy řidší, dlouhé většinou na ramena, bez jakéhokoliv účesu. Spojuje je nápadná záliba k drahým sportovním autům, která bravurně ovládají. Zdá se, že mají sklon k urologickým nemocem… viz např. Bernie Ecclestone – možno ho vygooglit… U nich máte dojem, že jako pěšáci, chodci jsou neohrabaní, pomalí, vypadají jako hastroši nebo vysloužilí rockeři, ale jak sednou nízko za malý volant, stanou se z nich osobnosti…šedí vlci asfaltu.

Nedávno byl u mě 25 letý mladík. Hubený, černé vlasy vousy, oči, měl jakési syrské vzezření, jeho oči v kontrastu s „teroristickým“ plnovousem hleděly měkce, láskyplně, mírně, kristovsky… Při chůzi se kymácel a celý se třásl. Od patnácti let má roztroušenou sklerózu. Pět let si píchal Copaxone a stále se zhoršoval. Začal číst a zajímat se o příčinu své nemoci. Navštívil mnoho léčitelů, zkusil mnoho nechemických terapií a diet včetně půstů… S Copaxone a neurology se v míru rozešel. Sdělil mi vynikající postřeh. „Jsem přesvědčen, že mou nemoc spustila souhra mononukleózy a očkování proti hepatitidě B.“ Užasle jsem se na něj díval. To samé si myslím už dlouho, ale teď se mi toto podezření propojilo s výrazně jaterním typem (ověřeno pulzy). Virus Epstain-Barrové proniká do jater a očkování proti hepatitidě B je jedno z nejhorších pro játra a nervový systém. U mladíka s vrozenou jaterní slabostí. Ztrátu hmotnosti způsobila patrně jeho RS. Tolik u mužů. U žen se zdá, že je spouštěčem RS spíše stres, porod + opět virus mononukleózy.

Je na každém z vás, milí čtenáři, jestli si zpětně vybavíte nějaké takové lidi-typy, které znáte nebo jste znali. Můžete si je pak ev. propojit s jejich stonáním… a dát či nedat mi za pravdu. A tak se zdá, že duchovní příčiny do určité míry respektují naše tělesné schránky. Zatím nevím, jak mám s těmito empirickými poznatky nakládat. Jedině tyto lidi varovat před jejich slabostmi a sklony. Ostatně to často činím… ale s citem. Např.: „Pane, vy máte srdce naprosto zdravé. Vůbec se o něj nebojte. Hýčkejte si spíš žaludek.“

MUDr. Tomáš Lebenhart

Muž v červeném triku jezdí vytuněnou Alfa Romeo...má naproti obchůdek... (foceno 13.6. z okna ordinace)