Úrazy

Dnes se zaměřím na homeopatickou pomoc při úrazech - další prázdninové téma. Popáleniny jsme probrali minule. Tak tedy: Základním homeopatikem v traumatologii je Arnica montana. Pomáhá všude tam, kde se dostane krev mimo cévní řečiště. Tedy řezné, tržné, sečné, bodné rány, zhmožděniny, kousance. Ale také operace a porod. Všude tam, kde dochází ke krvácení. Tedy i vytržení zubu a třebas i krvácení do mozku. Samozřejmě, že závažnější traumatické stavy musí co nejdříve ošetřit chirurg. Ale zároveň lze okamžitě aplikovat Arnicu. Zhruba 3x urychluje hojení, významně zmírňuje bolest, jakož i komplikace. Vřele doporučuji ji mít doma a při cestách u sebe (v autě či na kole). Běžně se používají nižší potence (9, 15), ale u těžkých úrazů spojených s šokem je lepší potence 200. Tak dokáže okamžitě poraněného zklidnit. Kdyby ji vozili lékaři záchranné služby, asi by žasli nad jejím zklidňujícím a krvácení zastavujícím účinkem.
Výborný lék na poraněné vazy je Ruta graveolens (9, 15). Takže s Arnicou při podvrtnutých kloubech. Vhodná také při tzv. karpálních tunelech i rosolových podkožních útvarech (gangliomech). Jakékoliv natažení vazů a šlach dobře léčí.

Na poranění nervů je Hypericum perforatum 15. Tedy, je-li poraněn např. při řezné ráně i nerv. Při bolestivém poranění kostrče je osvědčená kombinace: Arnica, Ruta a Hypericum. Zlatá trojice, která dokáže ulevit během několika dnů, přičemž běžně se toto časté poranění hojí v řádech týdnů. Hypericum je dobré i na záněty nervů (např. trojklaného, nebo při zubních komplikacích).

Ledum palustrae (9, 15) je jedinečné při poraněních, která nekrvácela. Např. šlápnutí na hřebík, bez krvácení s hlubokou bolestí, nebo také po lumbální punkci. Je to velmi závažný výkon, jehož nebezpečnost si většina neurologů ani neuvědomuje. S tímto homeopatikem by nemělo dojít k závažnějším komplikacím. Pomáhá hojit i bolestivá zatvrdnutí kůže po hmyzím bodnutí. V prevenci je úžasná - pokud jej berete alespoň 2x denně, neobtěžují vás komáři ani klíšťata. Její další využití je v léčbě dnavého zánětu. Tam se musí brát po cca 10 minutách a bolest i otok je pryč během pár hodin.

Bellis perenea (9, 15) je lék tupých poranění. Např. oka či ženského prsu. Dokáže vyléčit spolu s jinými homeopatiky i rakovinu prsu, která se objevila právě po úrazu prsní žlázy. Často k tomu dochází při autonehodě od pásů.

Po otřesu mozku, kdy vás obtěžuje bolest hlavy a poruchy psychiky je na místě Natrium sulphuricum 30. Má se podávat společně s Arnicou, která zajistí ev. komplikace spojené s drobným krvácením do mozkových plen či samotné mozkové tkáně.

Tak to jsou opravdu ta základní homeopatika, která vám pomohou zvládnout běžné úrazy a významně urychlí rekonvalescenci. Příště probereme kardiovaskulární systém, který je v létě nejvíce zatěžován. Tak zatím