Tuberculinum

Už tu zase byl. Malý terorista v ordinaci. Hodina neustálého vřískotu a destrukce. Oba rodiče + babička nestíhali a tříletý chlapec připomínal kulový blesk…
Po Medorrhinu představuji podobný konstituční lék zejména dětského věku. Zatímco Medorrhinum má zdroj v kapavčitém hnisu, Tuberculinum, jak název napovídá, v tuberkulozním vředu. Věřím, že mnoho dětí je této konstituci vděčno očkování proti TBC v porodnici, od kterého se nyní konečně ustoupilo.

Tyto děti patří mezi nejvíce problémové a hyperaktivní. Mají zřetelný mentální defekt, ve škole se nedokážou se soustředit na učení, jsou stále podrážděné, zlobí a chovají se velmi hlučně. Jsou v neustále opozici, na vše reagují NE! Nelze s nimi navštívit úřad, kostel či divadlo nebo koncert. Již jako novorozenci mohou vykazovat vrozené poruchy střední čáry - např. rozštěpové vady patra, rtu, opožděný nebo naopak předčasný srůst lebečních švů či deformity hrudníku, tzv. ptačí hrudník. Mohou také šilhat, nebo mít pupeční kýlu. Mají slabou imunitu, téměř stále je trápí kašel. Také mívají v raném věku lehce namodralá bělma. Hojně se jim potí hlava, hlavně v noci.

Největší problém je v batolecím věku, kdy se již samostatně pohybují. Tyto děti jsou v neustálém pohybu (dokonce i ve spánku, kdy sebou házejí, cestují po posteli a skřípou zuby). Jsou postrachem všech terapeutů. Pokud je rodič nechá na volno, systematicky ničí vybavení ordinace. Je až neuvěřitelné, v jakém mžiku dokážou strhnout ze stolu různé ozdobné předměty, zmuchlat volně ležící papír, zlomit tužku, a převrhnout vázu. Pokud je rodič drží, dítko příšerně řve a kope. Vypozoroval jsem, že musejí být v neustálém pohybu a akci. Jejich ručičky chňapají a zmocňují se předmětů, aby je v zápětí zahodily či zničily. Ani jedinou vteřinu nejsou v klidu. Vždy mne zachvátí nesmírná účast s vyčerpanými rodiči. Neznám problémovější typ.

Jsou tři situace, kdy toto dítě nezlobí. Pochopitelně když spí, když jsou nemocní - to jsou pak vyčerpaní a pospávají, a když se vezou v autě. Při cestování sledují míhající se krajinu a tak uspokojují vnitřní touhu po neustálé změně. Někteří tak milují jízdu, že s často rodičů ptají, kdy už zase pojedeme?

Pamatuji si na klasický případ malého školáka Tuberculinum ještě z Železné Rudy. Otevřely se dveře do čekárny a vešel otec. Z čekárny se ozvalo rezolutní: NEJDU! Když byl otcem předveden, sedl si vztekle na otáčecí křesílko a neustále se na něm točil a kolenem pravidelně bouchal do mého stolu. Při snaze mu vyšetřit hrdlo, mi v boji o otevření úst překousl dřevěnou špátli až si poranil dásně do krve. Když si nešťastný tatínek stěžoval na jeho chování, hrozil synek pěstí. Po Tuberulinu 200 se postupně zklidnil a stal se z něj celkem hodný chlapec.

Pokud homeopat podá Tuberculinum 200 nebo tisíc, stane se malý zázrak a k nesmírné úlevě rodičů i učitelů se dítě zklidní, začne se chovat pozitivněji a méně stoná. Tak pokud máte doma takovéto dítko, můžete se přihlásit a dojet si pro dávku. Někdy je jich zapotřebí ovšem několik…

MUDr. Tomáš Lebenhart

Ukázka, jak Tub. může změnit život...(podstatný výňatek z mailu, kt. jsem obdržel 13.11.13).
Vážený pane doktore Lebenharte, chtěla bych Vám popsat stav a vývoj psychiky dcery Anežky  (nar. 29.11.2002), se kterou jsme Vás navštívili 17.7.2013 v 10.30 hod.

Ve zkratce průběh událostí...

Změnu v chování a psychice jsme začali pozorovat od prosince 2012 až ledna 2013. Neustále se zhoršovala až do návštěvy u Vás.Anežka byla velmi nervózní, vztekala se až do agresivity - kousala, kopala, neustále křičela, návaly vzteku a lítosti, hyperaktivita - její tělo bylo velmi unavené a přitom mozek jí nedal odpočinout. S věcmi házela o zem, demolovala je, nic neupoutalo její pozornost, nezabavilo. Velmi špatně spávala, několikrát za noc se vzbudila, vstávala brzy ráno (již ve 04.00 hod), málo a špatně jedla. Anežka je přes týden umístěna v ÚSP Střelice u Brna.

Po návštěvě u Vás jsme začali podávat předepsané léky a dcera se pomalu začala zklidňovat. Asi po 3 týdnech užívání léků sestry z ÚSP hlásily zlepšení psychiky a zklidňování. Ovšem paradoxně jsme toto zlepšení doma o víkendech konstatovat nemohli. Asi až po 3. dávce Tuberculina1M (cca půlka září) se i doma o víkendech konečně stav zlepšil a v současné době je chování Anežky téměř takové jako před touto změnou.V současné době je Anežka opět veselá, usmívá se, projevuje radost. Je mazlivá, vnímavá, zabaví se i sama prohlížením leporel, fotek, zvukových knížek. Spaní se rovněž zlepšilo, spí klidnějším a hlubším spánkem, ráno nevstává tak brzy. I stravování se zlepšilo - množství jídla i rozmanitost.

Chtěli bychom Vám velmi poděkovat za Vaši léčbu jménem naším, tedy rodičů Anežky a i jménem dcery samotné,poněvadž jste nás všechny zachránil od léčby, kterou navrhla paní doktorka psychiatrička a to umístit dceru do psychiatrické léčebny pro její nezvladatelnost. Tomuto jsme se velmi bránili, jelikož nám bylo jasné, jak by tato léčba dopadla. Ambulantně na ní paní doktorka „vyzkoušela" několik druhů antidepresiv a různých tlumících léků, stále se však stav nelepšil, spíše naopak. A v poslední chvíli nás osud naštěstí přivedl k Vám. OpravduVám chceme vyjádřit hlubokou poklonu před Vaším „uměním" a poděkovat za to, žejste dokázal pomoci.

Děkuji Vám za odpověď a hlavně za Vaši péči a „umění". Jen si říkám, co si asi teď myslí paní psychiatrička, když se teď Anežka tolik zlepšila bez pobytu v léčebně.