Tlusté střevo z pohledu celostní medicíny

Univerzitní medicína má o tlustém střevu celkem jasno. Tento orgán je dostatečně probádán anatomy, histology, biology, mikrobiology či chirurgy a interní medicína (specielně proktologie) má široké diagnostické možnosti. Otázka terapeutická není již tak optimistická. Proč? Chemo-techno medicína o tlustém střevu ví zlomek skutečnosti.
Například imunologové ještě ne zcela nedocenili jeho zásadní význam pro fungování imunitního systému. Pediatři - neonatologové již dlouho vědí, že právě střevo (společně s brzlíkem) má pro rozvoj imunitního systému klíčovou roli. Chápou bazální význam kojení a výživy obecně. Tam, obávám se, však znalosti končí. Podívejme se tedy na tento fascinující orgán širším medicínským pohledem…

Čínští starověcí lékaři i ajurvédští mistři, propojeni se univerzálním vědomím bezpečně znali význam střev (jakož i dalších orgánů) pro náš tělesný i duševní život. Již před tisíci lety tvrdili, že smrt číhá v tlustém střevu. Tak vysoce a zásadně hodnotili jeho funkce. Řekněme si, proč.

Dle seriozních vědeckých poznatků v lidském tlustém střevu (dále již jen TS) žijí řádově desítky tisíc různých mikroorganizmů. Většina studií hovoří o počtu mezi 30 a 40 tisíci druhů! Jde většinou o bakterie a dále parazity - od nitrobuněčných až po viditelné pouhým okem, viry, plísně a spousty dalších atypických fagocytujících a parazitujících životních mikroforem. Jde bez nadsázky o intenzivní a nesmírně bohatý život v našem těle. Anatomové vědí, že TS - roztáhly-li by se jeho nespočetné výchlipky (klky) do plochy, dostaneme se u dospělého člověka k menšímu fotbalovému hřišti. Nebo si představte, třeba Lídl, nebo podobnou hangár). Na této ploše v nás to žije! Většina bakterií a kvasinek je nám užitečná a aktivně se zapojuje do metabolických a imunitních dějů. Bez nich bychom nepřežili ani týden. Pak ale na sliznici TS žijí i vysoce nepřátelské a nebezpečné organizmy, jež nám usilují o život. Non stop produkují jedy. Ty nasává lymfa a filtruje je do kapilární krve. Pak toxiny putují celým tělem včetně mozku… Na poměru přátelské a nepřátelské mikroflóry se podílí naše životospráva a mysl. A opačně: Unikátní složení života v našem TS zákonitě ovlivňuje naše tělo i mysl!

Neznalost propojení TS a mysli, je hlavním deficitem vědecké medicíny. Tvrdím, že velká většina depresí, schizofrenií a psychóz má zdroj právě v TS! Malý příklad, jak složení mikroflóry přímo ovlivňuje psyché. Nejrozšířenější plíseň (převážně u žen) je Candida albicans. Je-li přemnožena, má přirozenou snahu šířit se organizmem pomocí neviditelných vláken. Zakládá další kolonie. V gynekologickém ústrojí (svědivé bělavé výtoky), ale i v mozku. Tam prioritně míří většina infekce. Proč: Protože mikrosvět je inteligentní a vysoce organizovaný. Byl zde milióny let před námi a pravděpodobně tu bude i milióny let po nás… Je informovaný o tom, že v našem mozku jsou klíčová centra pro naše myšlení, pocity a chování. Candida potřebuje ke své prosperitě cukr. Tak ona si v našem chuťovém centru pomocí informačních toxinů zařídí, aby měl člověk zvýšenou chuť na sladké… O toxinu parazita toxocara se ví, že mění myšlení ve smyslu sníženého pudu sebezáchovy - zjištěna v mozku mnoha řidičů, jež zahynuli následkem nevysvětlitelně riskantní jízdy. Parazit potřebuje v jistém vývojovém stádiu do země! A tak si to „zařídí".

Jak se tedy racionálně starat o své TS? V tom částečně tkví umění žít. Za prvé, by každý měl jíst a pít tak, aby mu (si) neubližoval. Z tohoto hlediska jsou největším nebezpečím, antibiotika (zbytečně, pro

jistotu podávaná, jež zničí většinu naší spolupracující flory), další zbytečná chemie, včetně potravinové, lepek (zalepuje klky a umožňuje tak plesnivění, lymfatickou drenáž), cukr (živí plísně) a kravské mléko + většina jeho produktů, které nejsou přirozeně zkysané. Dále je vhodno držet životosprávu v souladu se svým metabolickým typem. Jedním z moudrých systémů je tradiční čínská medicína nebo ajurvéda. Občasné půsty - dle potřeby či jiné přirozené střevní očisty. Občasné užívání zelených řas Spirulina, Chlorella, ev. zeleného ječmene.

Dalšími vhodnými a mnou dobře vyzkoušenými produkty je Treepala - univerzální ajurvédská detoxikace nebo např. Baktevir. Existuje samozřejmě celá řada dalších přírodních produktů.

Neméně důležitá je i mentální stránka. Je dobré se svým TS myšlenkově komunikovat… představovat si ho čisté, svěží, růžové, veselé… děkovat mu za jeho nesmírnou práci… naučit se míti ho rád. Každý orgán v našem těle má i svůj symbolický význam. TS značí naší minulost. Jeho obsah je výtvorem příjmání (ústa), trávení (žaludek) a analýzy (tenké střevo). Patří neprodleně ven! Jedná se o toxický odpad. Zácpa je varovným signálem… Totéž by se mělo dít na úrovni myšlení. Jednou pro vždy pryč se starými programy, minulostí v naší hlavě. Zácpa je ve vaší hlavě! Neochota, strach, zbavovat se radikálně svého mentálního odpadu. Rakovina konečníku a sestupného tračníku - tak častá, má zdroj právě zde!

I informační medicína (např. homeopatie, řízená detoxikace dr. Jonáše, autopatie) je velice důležitý arzenál pro uzdravení TS. Mnohé deprese mohou být vyléčeny velmi rychle ozdravením TS. Poslyšte kacířskou myšlenku (podloženou osobními zkušenostmi): Jako většina exémů NEPATŘÍ do ordinací dermatologů, tak většina depresí a psychóz NEPATŘÍ do ordinací psychiatrů! Stačí se podívat na výsledky, kolik lidí se touto cestou UZDRAVÍ?

Zcela mimořádně optimistické jsou výsledky autopatie ze vzorečku stolice… Je to téma na dlouhé povídání. Pro zájemce: www.autopatie.cz V TS se skrývá smrt… a také se v něm skrývá uzdravení! Na to vemte jed! Svůj vlastní. A transformujte ho v LÉK - to je autopatie!

MUDr. Tomáš Lebenhart