Stramonium

Homeopaticky ředěný extrakt z durmanu (Stramonium), známé omamné rostlinné drogy je v homeopatii užíván především ke zvládání akutních úzkostných stavů. Používáme střední a vyšší potence, tak jako u všech jedů, ať již z rostlin či hadů a pavouků. Nízké potence (do 12 CH), kde jsou ještě přítomny atomy původní látky, by mohly působit ve smyslu mateční tinktury, čili toxicky. Kdybychom si například vzali homeopatické Opium 5 CH, no…nechci nikoho navádět… Také pozor na alergie. Např. hojně předepisovaná Apis mellifica obsahuje včelí jed. Bezpečná je až potence 12 a výše. Nižší potence může vyvolat alergickou reakci. Na tu teoreticky postačí jediný atom alergizující látky. Ale zpět ke Stramoniu.
Hlavní použití je tedy u panického strachu, kdy se dítě nebo i dospělý cítí jako opuštěný v divočině, na velmi nebezpečném místě. Reakce je divoká s extrémní snahou dostat se z tohoto místa. Dítě se panicky chytá každého, kdo je po ruce, je desorientováno a nikoho nepoznává. Je to situace tonoucího. Pokud se otrávíte durmanem, můžete takové delirantní stavy zakusit. Nedoporučuji! Do stavu Stramonium se může dostat během dětství a také během porodu mnoho z nás. Mohli vás zavřít do sklepa, kde byla tma, kupříkladu. Také děti narkomanek hodně potřebují tento lék, protože plod prožívá hrůzné abstinenční stavy se stejnou intenzitou jako matka. Z regresních vyšetření včetně kineziologických vyplývá, že častou příčinou úzkosti a paniky bývá násilná smrt v minulé existenci. To by Stramonium také mohlo odblokovat. Zcela typická je situace, kdy malé dítě je operováno v narkóze a pak se u něj rozvinou panické stavy. Mimochodem, podat děcku celkovou anestezii, je velmi podceňovaná věc. Je-li operace pro život nezbytná, není o čem diskutovat, ale spousty dětí jsou operovány bez ohledu na toto riziko. Například nosní či krční mandličky, srůsty předkožky nebo drobné kýly či nesestouplé varlátko. Vždy je lepší zkusit homeopatickou variantu a zbytečně nespěchat. Čím je mozek nevyzrálejší, tím je jeho trvalé poškození pravděpodobnější. Navíc při narkóze či jiných omámení mozku (alkohol, drogy) dochází k roztržení aury, ochranného energetického obalu. Pak mají andělé strážní asi pěknou honičku, řekl bych… Pokud je operace s narkózou nezbytná, je velmi záhodno podat preventivně Stamonium 30 a také Nux Vomica 15, jako základní detoxikace a samozřejmě Arnica 15 pro dobré hojení rány.

Je zde ovšem ještě jeden rozměr potřeby Stramonia… Rozměr duchovní. Homeopatikum vyšších potencí (200 nebo tisíc) působí vždy v celé šíři našeho bytí. Tedy na tělesné, psychické i spirituální úrovni. U stavu Stramonia dominuje zoufalá snaha uniknout z temného, nepříjemného místa. Pacient celou svou bytostí touží po světle. Nemusí ale jít nezbytně o světlo optické. Potřebují jej i lidé toužící po poznání (snad i po osvícení…). Kteří hledají světlo ve tmě nevědomí a bloudění! To je důležité a takových lidí je mnoho. Zaslouží si jej ti, kteří se často vyjadřují ve smyslu, chci tomu konečně porozumět, chci to vysvětlit, chci pochopit, atd. Je pro lidi, kteří trpí současným stavem svého vědomí… Narkóza, durman, opium, vysoká dávka alkoholu vás spolehlivě uspí. Vysoká potence Stramonia vás však může probudit. To je kouzlo homeopatie…

Chtěl jsem vám trochu osvětlit duchovní pohled na homeopatický lék… snad jsem vás příliš nevyděsil. A kdyby ano, vezměte si Stramonium…

Na úplný závěr musím všechny ještě přeci jen upozornit. Pokud si chcete vzít silnou potenci homeopatického léku, raději se před tím poraďte se zkušeným homeopatem.

Tomáš Lebenhart