Oč. či neoč.?

To je oč tu běží, říkám spolu W. Shakespearem… V tomto směru existují tři skupiny lidí:
Chci se očkovat – je to zadarmo a plynou z toho samé výhody. Budu zdravý a navíc mi úřady budou vycházet vstříc. Stanu se svobodným občanem. Zjednodušeně řečeno. Takových lidí je t.č. dle statistických průzkumů cca 40 %.

Očkovat určitě NE! Za prvé vím o očkování své a zde navíc jde o vakcínu s novým principem navozování protilátek, navíc vyvinutou v šíleném spěchu hnaném jednak aktuální potřebou a také konkurenčním bojem… Pro příklad: Vakcína proti lidským papilomavirům (z nichž některé typy mohou za jistých podmínek vyvolat rakovinu děložního čípku) se vyvíjela a zkoušela 15 let – není spolehlivá a je provázena celou řadou závažných vedlejších účinků. Vakcína proti Covid 19 byla ready za méně než rok. A tak zcela rozumím lidem, kteří „si počkají“… ti patří do třetí skupiny t.č. nerozhodnutých. Bohužel, je zde významný faktor, právě pro lidi z této skupiny (u nás cca 20 % - ale počet se může dle okolností významně měnit) – a tím je zásadní nedostatek vědeckých a klinických informací. Odpusť vážený čtenáři, ale mně ta rozbíhající se praxe připomíná cejchování dobytka někde v Texasu. Já bych si, najivka, představoval, že si se mnou nějaký sám dobře informovaný odborník, lékař- vakcinolog nejlépe, na hodinku sedne a vše ohledně tak zásadního zásahu do mého života mi v klidu vysvětlí a zodpoví mé všetečné dotazy. Pokud mě nepřesvědčí, uctivě poděkuji s tím, že si to ještě rozmyslím a že si zase sednem a popovídáme po jisté době, kdy ž bude k dispozici více evidentních klinických zkušeností. A pak třeba kývnu nebo ten odborník sám uzná, že by mi očkování nedoporučil pro velký nepoměr mezi zdravotními riziky a přínosem.

Toto je ale utopie, nic takového nelze očekávat. Politici do toho nemají co kecat a odborníci mlčí. A nevěřím, že se to v dohledné době změní. Nyní ještě otázky, které bych odborníkům rád položil, než do mě zaboří jehlu:

Za jak dlouho po vakcinaci si mé tělo vytvoří dostatečné množství specifických protilátek, abych měl jistotu, že Covidem neonemocním?

Jak dlouho tento požehnaný imunitní stav vydrží?

Bude tato vakcína zaručovat 100% imunitu vůči novým typům Covidu, jež se stále vznikají (je logický předpoklad, že zasáhneme-li do jejich mikroekologického systému, budou se nové mutace rojit jak sršni a budou pp stále chytřejší). Nebo budu každý rok lítat na další a další typ („zmodernizované“ vakcíny)?

Pokud jsem Covid prodělal, měl bych se nechat očkovat. A proč? Proč mi nezměříte hladinu anticovidových protilátek, než mě naočkujete?

Jak vysvětlíte, že zde přestalo platit staré epidemiologické pravidlo: V době rozvinuté epidemie se již neočkuje. (?)

Budu nějakým způsobem znevýhodněn, pokud se naočkovat nenechám? Jak? Bude to v souladu s Mezinárodními úmluvami v oblasti zdravotní péče?

Budou naočkovaní schopni infikovat své okolí? Proč se tak hloupě ptám: Je vědecky mnohonásobně prokázáno, (u běžných očkování, např. proti chřipce nebo dětským nemocem), že očkovaní, ač sami většinou neonemocní, jsou mnohonásobnými přenašeči než neočkovaní nemocní.

Podepíšete mi (Vy, osobně, pane doktore), že vakcína, kterou mi nyní aplikujete je pro mne bezpečná a neohrozí mé zdraví a život? Pokud nepodepíšete (realita), proč?? Čeho se bojíte? Pokud nepodepíšete, nechtějte na mě podpis informovaného souhlasu, prosím…

Není vyloučeno, že by z upřímného pohovoru vyplynuly i další důležité podotázky…

Zdravotníci ruku v ruce s politiky (a samozřejmě výrobci vakcín) budou na odmítače apelovat „zdravotním zájmem“ společnosti, kolektivní imunitou a osobní morálkou. A jistě budou lákat na mnoho výhod oproti neočkovaným. Myslíte je fantazíruji?...

Na závěr jen připomínám důležitou větu s Mezinárodní úmluvy práv a svobod (jejíž jsme signatáři): Zájmy a blaho každého jednotlivce je NADŘAZENO zájmům společnosti, korporací a profesních sdružení.

PS: Jestli se bude vyvíjet scénář dnes předpokládaným směrem a neočkovaných bude většina, stálo by za úvahu založit leteckou společnost NO VAX AIR… a podobné legrácky… Ovšem jde o to, aby nás bylo opravdu dost… Tímto textem jsem jasně vyjádřil svůj postoj vůči novému očkování a množství dotazů typu „Mám, nemám, co myslíte…?“ již ponechám s jedinou odpovědí: „je to jen na vás, přátelé.“

MUDr. Tomáš Lebenhart, 27.12.20