Nux Vomica

nux-vomica1.pngKytička, roztomilá, kučiba dávivá. Nechtějte se jí otrávit… Homeopatická informace z ní činí, dle mého názoru, druhý nejcennější homeopatický lék - the second best - po Arnice (na jakékoliv krvácení, úrazy, operace, cévní příhody…). Měl by patřit s Arnikou a Aconitem (jakékoliv náhlé stavy) ke svaté trojici do domácí i cestovní lékárničky. K čemu nám tedy může posloužit? Pište si, že k mnohému a dost dobře.
Ptejme se, jaké jsou příznaky, jež po Nux vomice volají. Jakékoliv předávkování. Čímkoliv. Už to z ní činí velmi potřebnou pomoc - tzv. homeopatický vyprošťovák. Může jít o alkohol, vyprostí vás z kocoviny během hodin. Tabák, kofein, lehčí drogy, taky sex (kupodivu i ten se dá údajně předávkovat), nebo to vše dohromady. Dále otravy zkaženým jídlem. Velmi významná pomoc. Předávkovat se lze i prací a myšlením… Lék č.1 na důsledky workoholizmu. Zejména na s ním spojenou nespavost.

Hlavní fyzické příznaky: Soustřeďují se do břicha. Typicky pálení žáhy, říhání, tlak a bolesti žaludku, nafouknutí střev, zvracení, zácpa, řezání v pravém podžebří, atd. Sklon ke křečím. Tedy nejen trávících orgánů, ale i svalstva. Jeden z důležitých léků na bolestivé hemeroidy.

Symptomy psychiky: Omlouvám se, že to povím tak bez obalu, ale ten člověk, je prostě nasranej. Nadává, je intenzivní, vzteká se.

Případ: Dnes po páté hodině odpoledne mě volá kamarád z Prahy. Chemik, gurmán… Slyším, jak sípe a vzdychá. Padesátiletý chlap. „Tomáši, to je strašný! Jsem totálně v prdeli. Bolesti břicha, všechno se zastavilo, nic ze mě nejde. Nemůžu se ani předklonit. To bolest… Nahmatám si úplný jelita na břiše, stažený svaly…". Říkám v klidu: „Sežeň si Nux vomica 15, vem tři koule a za chvíli budeš v pohodě. Můžeš to několikrát zopakovat. Zavolej zpátky." Po sedmé, tedy po dvou hodinách volá: „Ty bláho, ty bláho… Je to pryč! Za deset minut se to hnulo, já jsem úplně v pohodě… děkuju, děkuju…" a tak všelijak.

Dlužno poznamenat, že pokud volá lékaři ať již ve službě nebo mimo ni, kdokoliv s akutními bolestmi břicha, je zákonem si na jeho břicho "sáhnout", tedy v ho řádech hodin vyšetřit, nebo odkázat na chirurgii. Kdyby mi ještě dnes volal, že je to pořád na prd, stalo by se tak. Dal jsem mu šanci. Nic víc. Tři kuličky, tři koruny… Není to fajn?

MUDr. Tomáš Lebenhart