Nositel Nobelovy ceny podpořil homeopatii

Šok pro kolegy vědce:

Nositel Nobelovy ceny podpořil homeopatii

Francouzský virolog Luc Montagnier své kolegy na prestižní mezinárodní konferenci šokoval, když předložil novou metodu pro detekci virových infekcí, která je velmi blízká základním principům homeopatie.

Laureát Nobelovy ceny, který objevil souvislost mezi HIV a AIDS, tvrdil, že homeopatie by mohla mít pevné vědecké základy.

Francouzský virolog Luc Montagnier své kolegy na prestižní mezinárodní konferenci šokoval, když předložil novou metodu pro detekci virových infekcí, která je velmi blízká základním principům homeopatie.

Ačkoliv další držitelé Nobelovy ceny - kteří pohlížejí na homeopatii jako na šarlatánství - otevřeně kroutili hlavami, Montagnierových komentářů se rychle chopili homeopati toužící po větší důvěryhodnosti..

Montagnierna konferenci minulý týden řekl, že roztoky obsahující DNA patogenních bakterií a virů, včetně HIV, "mohou emitovat rádiové vlny nízké frekvence", které způsobují, že molekuly okolní vody se uspořádají do "nanostruktur". Tyto molekuly vody, řekl, mohou také emitovat rádiové vlny.

Tvrdil, že voda si může takové vlastnosti zachovat dokonce i poté, co jsou původní roztoky silně naředěny, až do té míry, kdy původní DNA v podstatě zmizí. Tímto způsobem, tvrdil, si voda zachová "vzpomínky" na látky, se kterými byla v kontaktu - a lékaři mohou tyto emise použít pro detekci nemocí.

Pro laika to může znít nejasně. Pro vědce je to silně provokativní kvůli podobnosti principů, na kterých údajně stojí homeopatie.

Homeopatické léky fungují na principu, že toxické látky brané v nepatrných množstvích vyléčí stejné symptomy, které by způsobily, pokud by byly brány ve velkém množství.

Vědci to zcela odmítají a tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že voda může uchovávat nebo přenášet informace a že homeopatické léky nebyly nikdy prověřeny v úplných klinických testech.

Montagnierovotvrzení přichází v obzvláště citlivé době, kdy Britská lékařská asociace minulý týden vyzvala Národní zdravotnickou službu, aby přestala utrácet peníze za homeopatii (4 miliony liber ročně).

Rostoucí obavy lékařů souvisí s rostoucí popularitou homeopatie. K uživatelům homeopatie patří i královna a David Backham.

Montagnier dostal Nobelovu cenu v r. 2008, za výzkum provedený v 80. letech, který potvrdil souvislost mezi HIV a AIDS. Tento průlom otevřel cestu pro nové léčby, které prodloužily život milionů lidí.

Minulý týden mluvil na setkání držitelů Nobelových cen v německém Lindau, kde se sešlo 60 laureátů a dalších 700 vědců, aby probrali poslední průlomy v medicíně, chemii a fyzice.

Cristal Sumner z Britské homeopatické asociace řekla, že Montagnierovapráce poskytla homeopatii "skutečný vědecký étos".

Ze zahr. zdrojů, překlad Osud 2010