Na ostří nože

Před pár dny, dostal jsem od jedné milé paní lovecký nůž… Dnes jsem si uvědomil, že ho budu potřebovat – klid, nelekat se – jde o symboliku… čeká mne boj.
Chci se ale teď svěřit se svým aktuálním pocitem stran své práce. Mladý muž a zralá žena. Dva příběhy, které se v těchto dnech protnuly v mé ordinaci…

On, morbus Crohn – tedy tzv. Crohnova nemoc, ale nyní spíše klinický obraz ulcerozní kolitidy. Projevy: Až dvacet průjmových stolic denně… nechtějte další podrobnosti. Značná vyhublost, musí doslova pít o život. Praktikuje autopatii napřed stolice + var, nyní slina + var. K tomu konstituční homeopatikum Arsenicum album. Navzdory této (jindy uzdravující) léčbě, se stav spíše zhoršuje… je to na ostří nože. Vzdát to, nechat konat chirurgy a gastraoenterology… bojovat dál? Nabroušená ocel nedovoluje příliš rozmáchlá gesta, není tolerantní k chybě.

Ona, přišla nedávno se strašlivým exémem celého těla. Opět vás nebudu zasvěcovat podrobněji. Podávám soubor homeopatik dle projevů. Celkový stav není dobrý. Teploty, zimnice, otoky… denně alespoň telefonicky konzultujeme a já měním některá homeopatika dle nových symptomů. V podstatě zkouším a jsem tvrdě zkoušen ze znalostí homeopatie. Ocel se opět zlověstně bliští…

Oba léčeni dle mých dlouholetých zkušeností, oba trpí a jsou na pokraji možností. Oba mají vůli a víru v přirozené uzdravení, v sebe i mne. Co mají ještě společného? Jednu zásadní okolnost. Důvod, proč se tak zoufale nedaří… Oba tito lidé brali dlouhá léta masivní dávky Prednizonu. U paní si teď nejsem dávkami a léty jistý, ale muž je bral asi dvacet let a ze začátku až 8O mg denně! Běžná udržovací dávka je 5 mg denně. Už ta je schopna vyvolat během let tzv Cushingův syndrom, tedy stav horkých otoků (dle TCM vzbouřený oheň, horký toxin + zadržování vody) a selhání imunity. A samozřejmě rozvrat hormonálního bio softwaru. Již jsem léčil mnoho takových nemocných včetně dětí. Bylo to vždy na ostří nože. Někteří vydrželi a nakonec zvítězili, jiní to vzdali… někdy v předstihu já sám.

Co vám vlastně chci dnes říci? Mějte se na pozoru před kortikoidními hormony! Jsou určeny k záchraně života. NE k chronické léčbě. Pokud je někdo skutečně musí brát (existuje pár vzácných diagnóz, kde bychom si asi jinak neporadili) – nejde o léčbu! Jde o udržení, resp. prodloužení života. Za nemalou cenu… Takto „léčit exém nebo střevní záněty je pro mne naprosto nepochopitelné a trestuhodné. Tito lidé jsou pak takřka neléčitelní, a pakliže se přesto pokusí se svým terapeutem jít do boje, nemusí zvítězit. Syntetické hormony se v lege artis medicíně z pohledu celostní medicíny zneužívají. To se do jisté míry týká i antikoncepce, která je paušálně dnes již předepisována dvanáctiletým dívkám – pro komfortní měsíčky.

Vidím důsledky, jsem na místě činu. Není lehké čelit takové nepřízni okolností. Není snadné poznat, že TEĎ už končí legrace. Na ostré čepeli se nedá moc tancovat.

Tak tedy pozor na hormony. Jinak buďte v pohodě, jak umíte. Snažím se o totéž.

Tomáš Lebenhart