Migréna

Předně si musíme přiznat, že moderní medicína migrénu nikdy nemůže vyléčit. Chemické léky pouze potlačí bolest a berou-li se denně, působí i preventivně. Příčinu však nepostihují a proto časem převažují vedlejší účinky (zejména na játra) nad pozitivním efektem. Existují dvě nejčastější příčiny opakujících se bolestí hlavy, tedy migrén.

1.Jaterní

Z metabolických a hlavně psychických důvodů dochází k přehřívání jater. Číňané mluví o vzbouřeném jaterním ohni či jangu. Bývá to typické u lidí středního věku, častěji mužů, spíše dobře prokrvených s červeným obličejem, hnědé oči, sklon k pocení a vzteku. Tento typ migrény ovšem může postihnout i naprosto odlišný typ, pokud bude např. intenzivně psychicky pracovat nebo bude žít v neustálých stresech - podnikatelé, manažeři, ale i lékaři či právníci. Samozřejmě, že i nevhodná strava se na zvyšování jaterního horka může významně podílet - smažená, pečená masa, alkohol, káva… a hlavně spěch a stres u jídla. Jakákoliv chemie, tedy i klasické léky zatěžují nemocné jaterní buňky a chorobu perspektivně komplikují. Z homeopatik je zde vhodný Nux Vomica 15, Melilotus 9 nebo 15 nebo Sulphur 15.

2.Vertebrogenní

Tedy lidově řečeno od krční páteře. Zde většinou bolest začíná v zátylku a pak se může šířit do dalších částí hlavy. Vychází z vadného držení hlavy, což vede ke strukturálním změnám krčních obratlů. Vždy to bývá spojeno i s nesymetrickým a nadměrným napětím krčních svalů. Opět i zde je základní příčina v psychice. Takoví lidé mají na svých ramenou "naloženo" více než jsou schopni unést. Také strach se často projevuje podvědomým stažením ramen k hlavě… Zde můžeme použít Paris quadrifolia 9, Actea racemosa 9 a Gelsemium sempervirens 15. Vhodná je i současná fyzioterapie nebo Shia-tsu masáž. A samozřejmě změna vnitřního postoje k životu a sobě.

U žen často bývá migréna sdružena s nerovnováhou hormonálního systému. Braní syntetických hormonů (např. antikoncepce) je nešťastné řešení. Hlavní homeopatika zde představují Lachesis 15, Sepia 15 a Pulsatilla 15. Vybírají se dle typu ženy.

Jsou další možné příčiny bolestí hlavy. Chci upozornit na vysoký tlak. Zde je nutno léčit především ten - ať již homeopaticky (např. Belladona, Aurum…) nebo klasicky pomocí chemie. Další z příčin může být neostré vidění. Tady je dobré spolupracovat s očním lékařem, ev. cvičit oční jógu. Upozorňuji, že zhoršení zraku je většinou dáno zhoršenou energií jater. Z toho by měla plynout i přirozená léčba migrény, jež může stát na konci tohoto řetězu. Ano, je to složité. Za bolestí hlavy se může skrývat velmi mnoho vnitřních příčin. A tak je vhodno se zamyslet, zda není lepší tyto příčiny vystopovat - a pokusit se je odstranit, nežli prostě polykat léky na bolest. Výběr vhodných homeoptatických (ev. i jiných přírodních) léků musí určit příslušný odborník.