Koronavirus tady a teď

Tak už je oficiálně potvrzeno, na co národ podvědomě čekal. Koronavirus dorazil i k nám, do ČR. Pro mne osobně má tato informace bezvýznamný charakter. Učím se životnímu kumštu nevěnovat nedůležitým a negativním věcem pozornost a čas. Za pochodu se učím rozpoznávat věci důležité a ty ostatní. Avšak, jsme-li u oněch informací, tak vám jako lékař k tomu řeknu své: Za ty téměř dva měsíce jsem bohužel nezaznamenal jedinou důležitou informaci ohledně koronavirové nákazy. Ani z novinářského prostředí, ale ani z odborného. Lidé jsou denně krmeni spoustou informací, včetně různým (stále se měnících) pokynů, jak se chovat když… Do toho prší rady ohledně nároků na kompenzace stornovaných zájezdů do ohrožených oblastí a i zde panuje (zatím) naprostý chaos.

Chaos, česky zmatek, nastává, když lidé dostanou obecnou informaci o vážném nebezpečí a dál už slyší z jen blekotání s nulovou praktickou hodnotou.  Jako kdyby to nestačilo samo o sobě, praxe se pak často rozchází i s vydávanými směrnicemi. Neodborně informovaní laici v čele s právníkem Adamem Vojtěchem a hlavní hygieničkou, jeho náměstkyní, paní Evou Gottvaldovou (Adam a Eva v novodobé roli) radí obyvatelstvu co dělat v případě podezření na nákazu. Mimochodem, před několika dny mi jeden známý z Prahy referoval, že po návratu ze zasažené oblasti Piemonte dostal teplotu a kašel. Nelenil a akčně zajel na přímo Bulovku. Tam si ho dvě a půl hodiny nikdo v čekárně nevšimnu. Pak mu změřili teploty, vyzpovídali ho, krev odebrali a řekli, ať si zavolá za tři dny, jak dopadly výsledky. Malá ukázka z praxe. Úřednice z Hygienické služby po telefonu radí lidem, co mají dělat na základě sdělených informací, kdy patrně ta rozhodující je teplota. Když řeknete, že je víc než 38, poradí vám nevycházet z bytu. A do toho údajně ti naši dva pacienti na Bulovce zvýšenou teplotu ani nemají. Další zajímavá odborná informace zní: Pokud máte podezření na infekci koronavirem, NEJEZDĚTE k lékaři (zavolejte úředníkům)! Lékaři prý přijedou za vámi – neumím si představit…

Denně vyšetřím ve své poradně akutně několik lidí nebo dětí s kašlem a teplotou. Poradí mi někdo, jak mám poznat, že by mohlo jít o koronavirus? Nevím jak vy, ale mně zatím nikdo neinformoval o specifických symptomech nemoci, o jejím průběhu, nikdo nezná léčbu ani epidemiologii včetně všech způsobů přenosu a jeho délky, spolehlivě. Může být přenašečem i bezpříznakový člověk? Naprosto mě jako lékaři chybí informace. Ne ty politické, ale ty odborné! Dozvíme se někdy, CO rozhoduje o průběhu nemoci? KDO jsou ti, kteří viru podlehli – alespoň v Evropě…? Co je v jejich zdravotní historii zajímavé, společné, podezřelé - nic. Jaké konkrétní tkáně nový virus napadá. Odborně, jakou má tkáňovou či orgánovou afinitu? Průdušnice, jako klasická chřipka? Nebo velké průdušky, nebo ty malé, nebo ty nejmenší (průdušinky)? Vyvolávají tzv. exudát či transudát, hlen? Jaký? Nebo je to na sucho? Nebo jde zánět rovnou do plicních sklípků, nebo snad směřuje do intersticia, tedy prostoru mezi sklípky? Tyto a další informace by měl lékař (i praktický) vědět! Jaké jsou rtg ev. CT obrazy? Je tam něco vidět? Co? Jaké jsou pitevní plicní nálezy a histologické a citochemické, jsou nějaké mimoplicní sekční nálezy? Např. jeden za našich prvních pacientů popisuje pouze lehkou rýmu a tlak v čelních dutinách. Atd, atd… Zatím jen plky a zmatky. A to si tady stěžuju jako obyčejný řadový lékař.  
 
Zkrátka a moudře: Ze strany státu i zdravotnictví vidím amatérizmus a tak se vůbec nedivím trvajícímu chaosu. Někdo reaguje panikou, někdo apatií a ignorací, dle svých nátur. Chcete vědět, co si myslím o celé situaci já? Zdá se mi, že je vynakládáno spousty energie nesprávným směrem. Nikoho nezajímá SMYSL té epidemie. Její SKUTEČNÉ příčiny. Pokud TOTO organizátoři záchranných akcí netuší (a ani nechtějí), pak není na obzoru skutečné zvládnutí situace. Myslím si, že virus vykoná svou misi bez ohledu na veškerá epidemiologická a byrokratická opatření… Nehledě na optimistickou zprávu, že vědci už zkoušejí nový lék.

Co radím? Směrujte svou energii smysluplně a úsporně. Čemu budete věnovat svou pozornost, to posilujete a do svého života přitahujete. Po praktické stránce pokud není vaše víra pevná, 3 vdechy MMS denně. Zůstaňte v klidu…

Tomáš Lebenhart