Homeopatie při pohledu na hrůzy alopatie

homeopatie_obraz1.png

Autorem je Beideman Alexander Egorovič (1826 - 1869), ruský umělec, akademik historické malby, docent na Akademii umění.

Obraz byl darován Tretjakovské galerii vdovou dr. Nikolaje Gabriloviče, Larisy Gabrilovič-Maslové. A Nikolaj Gabrilovič, sám slavný petrohradský homeopat, zdědil to od svého otce, také homeopata Evgenyho Gabriloviče. Jak obraz přišel k Jevgeni Gabrilovičovi a za jakých okolností Beideman maloval spolehlivě, není známo. Tento obrázek je mezi homeopaty poměrně slavný a jeho kopie jsou vystaveny v několika evropských sbírkách.
 
Obraz „ Homeopatie při pohledu na hrůzy alopatie “ představuje dialogovou opozici dvou terapeutických oblastí, které jsou relevantní již v polovině 19. století - alopatii s hroznými chirurgickými „nástroji“ a toxickými léky a klidně moudrou homeopatií .  
 
Uprostřed obrázku je Aesculapius a rozhořčeně mává rukou. Za ním je smutný Hahnemann (plešatý dědeček vpravo, zakladatel homeopatie). V shluku alopatů můžete poznat známé profesory té doby. Kostra ve dveřích - Smrt čeká, až alopati dokončí svou práci. Na pravé straně stojí patrně Archanděl Michael s energetickým mečem. Andělíček vpravo dole drží mezi prstíky původní tubičku z homeopatiky, jak je možno je spatřit na hradě Kuks, kde se nachází nejstarší lékárna na území České republiky (Druhá nejstarší je v Klatovech).
 
Ihned je jasné, na čí straně jsou sympatie umělce: Homeopatie v této konfrontaci samozřejmě vyhrává! I dnes možno spatřit v prostředí moderní medicíny stejně trpící nemocné...

Zdroj: https://pikabu.ru/story/gomeopatiya_vzirayushchaya_na_uzhasyi_allopatii_4829348/author

Několik drobnějších komentářů vložil do původního textu Dr. Tomáš Lebenhart, autor těchto stránek. Díky laskavosti JUDr. Milana Machorka, visí jedna kopie i v mé ordinaci. Le.