Emancipace a homeopatická typologie žen

Vše se vyvíjí. Létáme v letadlech, jezdíme metrem, auta mají pomalu raketový pohon. Byli jsme na Měsíci, chystáme se na další planety Sluneční soustavy. Pracujeme s počítači a notebooky. Máme doma televizní obrazovky zvíci velikosti malého kina, vaříme v mikrovlnných troubách a s internetem v mobilu obvoláme celý svět. Ale vztahy mezi mužem a ženou, obzvláště pohled na ženu zůstává stále stejný. Na úrovni prvobytně pospolné společnosti.

Stále se mluví a píše o rovnoprávnosti. Skloňuje se na každém kroku. Ale kde je? Všichni víme, jak by to mělo vypadat teoreticky, ale praxe vypovídá o něčem jiném. Žena má menší výplatu, protože muž je živitel rodiny a s tak malým příjmem, který mají většinou ženy, by ani domů nešel. Žena pracuje (pokud pracuje a její místo nebylo nabídnuto muži) na druhý úvazek v domácnosti, muž má odpoledne „padla“. Žena navíc rodí děti, učí je základům do života a přitom musí být upravená, aby se muži líbila, duchaplná, aby pochopila jeho problémy, veselá a milá, aby neutíkal za jinou nebo do hospody.

Žena je citlivější, lépe snáší bolest a chlad, nemůže si dovolit marodit, protože není, kdo by se staral o domácnost. Je trpělivější, vstřícnější, tolerantnější, chápavější, laskavější. Celý život se vzdělává, aby byla trendy. Prostě vydrží všechno a ještě se dokáže přitom usmívat nebo si pobrukovat písničku, zaskočit ke kadeřníkovi, vyslechnout kamarádku, něco si ušít, uplést nebo koupit, aby nezevšedněla, uvařit nebo upéct sladkost pro radost a na zub.

Máme sice rychlovarné konvice, ledničky, roboty na těsto a zeleninu. Ale kdo je umyje a uklidí? Žena. Máme pračky se sušičkami. Ale kdo prádlo vyžehlí a složí do skříní? Žena. Když se porouchá vysavač, mrazák, myčka, kdo zařizuje opravu? Žena. Kdo odvádí a vyzvedává děti ze školky a školy? Žena. Kdo nakupuje, vaří, myje nádobí (i z myčky musí někdo nádobí vyndat a uklidit!) a učí se po večerech s dětmi? Kdo je ukládá do postele, čte jim pohádky a podepisuje úkoly? Kdo s úsměvem po těžkém dnu čeká na manžela, pofouká mu bolístky a dodá odvahu do dalšího stereotypu a dennodenního kolotoče? Žena, žena a zase jen žena!

Co vůbec dělají muži? Musejí se dívat na fotbal, chodit s kamarády na pivo, stavět si vláčky, číst noviny, povídat si o autech, vytahovat se s mobily, pomlouvat manželky a tchýně a stěžovat si, jak je jim ubližováno. Také musejí sledovat mezinárodní situaci v Burundě – Urundě, komentovat hokej, koupit si nové a ještě lepší doplňky do auta, počítače či mobilu a rozčilovat se nad zprávami v televizi nebo na internetu. Oni by vše svedli lépe, laciněji a s přehledem. A také hlavně bez řečí!

Povinnosti žen a mužů se opravdu ani ve třetím tisíciletí nezměnily! Rovnoprávnost je jen slovo. Vývoj jde dopředu, ale vztah mezi mužem a ženou zůstal na mrtvém bodě. Možná přijde i doba, že vše bude jinak a žena s mužem bude rovnoprávná. Anebo si jednou ženy řeknou: A dost! Teď budeme my vládnout mužům. To už tu bylo. Dívčí válka po tisíci letech. Ať žije rovnoprávnost!

A něco navíc:

Příjmy žen jsou o pětinu nižší. V horší situaci jsou zaměstnané ženy. Ty v Česku vydělávají podle údajů Evropské komise o 25,9 procenta méně peněz než muži. Naše republika tak patří v rámci EU k zemím, kde jsou největší rozdíly mezi platy mužů a žen za stejnou práci. V praxi to znamená, že ženám hrozí chudoba ještě více než mužům. Kvůli nižším platům mají ženy i nižší důchody.

Některé konstituční homeopatické typy žen:

 • Žena ACONITUM – žena strašpytel. Nezvykle citlivá na bolest. Konstitučně silná, robustní, energická. Pocit, že v těhotenství a při porodu zemře. Silný strach ze smrti, může předpovídat, kdy a jak zemře. Nedokáže setrvat v klidu, šok a panický strach ze všeho.
 • Žena ANACARDIUM – žena rozporů. Hluboce zakořeněné a nesnesitelné duševní rozpory. Cítí se méněcenná. Tvrdě pracuje, aby dokázala ostatním, že za něco stojí. Necitlivá, krutá, touha po dokonalosti. Neustále uklízí. Sklony k nadváze – jídlo zmírňuje všechny příznaky. Pocit, že tělo a mysl jsou oddělené. Otec je velkou autoritou, klade na dítě obrovské nároky, které není schopno plnit. Silná sebekontrola. Náboženské sklony. Výčitky a pocit viny. Neustálý vnitřní konflikt ženy dělat věci dobře nebo špatně. Tento rozpor dobra a zla se promítá ve všech situacích jejího života, na všech úrovních její existence. Neustálé vnitřní napětí, které nedokáže uvolnit. Zadržuje všechny negativní pocity. Trpí zácpou.
 • Žena APIS MELLIFICA – pilná včelička. Činná a pracovitá žena s velmi dobrým zdravotním stavem. Když jí někdo odporuje, je silně podrážděná. Hájí a chrání svou rodinu. V nemoci je apatická, plačtivá, nespokojená, rozmrzelá, neobratná, ospalá a nesoustředěná. Chybí pocit žízně i při vysoké horečce. Bolesti hlavy, revmatismus, nesnáší horko a žádnou antikoncepci. Prudce nastupující otoky sliznic. Zhoršení teplem, dotekem a tlakem. Zlepšení chladem a studeným obkladem.
 • Žena ARGENTUM NITRICUM – veselá společnice. Nezkazí žádnou legraci – veselá a upovídaná, hodně přátel. V nemoci trpí neovladatelnými obavami a strachem. Když žije úzkostí a strachem, vypadá pak starší, než ve skutečnosti je. Náladově a citově proměnlivá, impulzivní a zbrklá. Podléhá náhlým hnutím mysli, popudům a pocitům. Uspěchaná a má chuť provést nějakou hloupost. Pocit slabosti při menstruaci. Agitovaná, uspěchaná, úzkostná trémistka trpící značnou sociální fobií. Třes, křeče, poruchy koordinace s následnou astenickou fází, většinou z přepracování. Zhoršení obavami, cukrem a teplem. Zlepšení kyselým jídlem a chladem. Blud, že čas ubíhá pomalu. Vše dělá ve spěchu.
 • Žena ARNICA – já to zvládnu sama. Pokud žena Arnica onemocnění, popírá, že by ji něco bolelo. Přeje si, aby ji nechali všichni na pokoji. Sklony k nervozitě, malomyslnosti, zasmušilosti a přecitlivělosti. Stěžuje si, že postel a polštáře jsou příliš tvrdé. Emocionální reakce na nehodu. Bolesti svalů po námaze, po porodu. Arnica tiší bolesti při tělesném poranění a přináší úlevu při „ranách“ na duši. Nesnese doteky druhých a studené sychravé počasí. Bolí celé tělo, pocit zhmoždění. Stav po chirurgickém a stomatologickém zákroku. Vysoká horečka, kdy tělo je studené, ale hlava horká.
 • Žena ARSENICUM ALBUM – pořádkumilovná uklízečka. Úzkostná, neklidná a čistotná žena, která neustále uklízí. Je konzervativní a umírněná, všechny kroky má pečlivě naplánované. Šetrná až lakomá. Trpí obavami o vlastní zdraví. Potřebuje hodně povzbuzení a podpory od svých nejbližších. Často si stěžuje na trávicí potíže a problémy s kůží. Bolest charakterizuje jako palčivou, teplo pomáhá. Propadá skepsi, vzdává se naděje na uzdravení.
 • Žena AURUM – „paní božská“. Idealistický typ s vysokými požadavky na sebe. Často nábožensky založené typy. Pokud nedosáhnou svých cílů, propukají v hněv a později v hlubokou depresi (hlavně v zimě a při nedostatku slunečního světla). Nesnáší odpor a protiřečení. Závislost na alkoholu, tabáku a kávě. Narkomanie. Artritida, bolesti hlavy, palpitace, srdeční onemocnění ze stresu a citového rozrušení, zánět paranazálních dutin.
 • Žena BELLADONNA – rudá z hněvu. Na jakékoliv vyrušení reaguje hněvem až násilím. Časté horečky a zarudnutí obličeje. Silně rozšířené zornice a trpí pulzující bolestí. Zrychlený srdeční tep, ale ruce a chodidla mohou být studená. Při horečce blouzní, má halucinace. Nesnese doteky druhých, změny teploty, hlučné prostředí. Nemá pocit žízně. Chuť na potraviny s citronovou příchutí. Neklidný spánek, sny o padání.
 • Žena BARYTA CARBONICA – zpomalená. Pomalý vývoj dívky v ženu, opožděná menstruace, dětinskost. Mentální regrese u starších žen. Ostýchavý typ plný strachu. Nedostatek sebedůvěry. Abnormální citlivost na zimu, bojí se prochladnutí. Lék pomáhá hlavně osobám, které věkem slábnou a potřebují obnovit vitalitu. Trpí na křehké kosti a slabé šlachy. Působí dojmem neobratnosti, ostýchavosti a bojácnosti. Mohou mít pocit nízké výkonnosti a trpět přesvědčením, že si nic, po čem prahnou, nezaslouží. Bývají nejisté ve společnosti. Nesnáší vlhkou zimu, měnící se tlak. Cítí se hůře, když myslí na své potíže. Zlepšení v teplém oblečení, v teple, když je sama.
 • Žena BRIONIA ALBA – strach z chudoby. Podnikatelka, obchodnice, tvrdě pracující žena, aby se vyhnula finančním problémům a chudobě. Podléhá popudlivosti, hněvu a zklamání, z čehož často onemocní. Hlavní indikací tohoto typu je bolest, kterou zhoršuje jakýkoliv pohyb. Tlak zlepšuje. Sucho v ústech a žízeň. Žena může ležet na bolestivé straně těla, v klidu a bez pohnutí a nepřeje si být nikým rušena.
 • Žena CALCAREA CARBONICA – svědomitá pracovnice. Žena tohoto typu je zodpovědná, snaživá a má sklony brát si toho až příliš, takže je pak zavalená prací, a pod náporem povinností se hroutí. Nedostatek vitality vede k tomu, že spíše metodicky a systematicky dře, než že by ohromovala své okolí překvapivými výkony. Je plachá a bojácná, není ráda středem pozornosti. Často sklony k tvrdohlavosti a neústupnosti, pesimismu, zmatenosti a zapomnětlivosti. Světlá pokožka, modré oči a sklony k obezitě i při nízkokalorické stravě. Duševně i tělesně vyčerpaná žena, zdravotní kolaps. Propadá depresi a nechce slyšet špatné zprávy. Trpí na častá nachlazení, recidivy, bolesti hlavy. Strach z bouřky, chudoby, z vážné nemoci, z výšek, z myší a krys, že se zblázní. Odpor k tučnému jídlu, masu a kávě. Studené a vlhké ruce. Do postele si bere ponožky. Potí se po těle, zejména na hlavě.
 • Žena CARBO VEGETABILIS – životabudič. Pomalá, líná, zimomřivá a má sklony k obezitě. Zesláblá po vysilujícím onemocnění – průjmy, oslabená trávicí soustava, nadměrné užívání léků. Pacientka se studenou a zpocenou pokožkou a barevnými skvrnami na kůži. Vyžaduje otevřené okno nebo puštěný větrák, jinak může zkolabovat. Lék křísí zejména z bezvědomí a kolapsu – účinné zejména u žen v klimakteriu.
 • Žena CARCINOSIN – žena rebel. Osobnost je silná, vášnivá, dychtivá a velmi intenzivní. Velice otevřená a tím bývá snadno raněná nebo potlačená. Silně citlivá ke kritice a výčitkám. Nesnáší útěchu. Silné sexuální instinkty a vášně. Často pocit nenaplněnosti, což ji nutí s přemírou pracovat, překračovat limity nebo žít nebezpečně. Navzdory své bujné povaze trpěla v mládí útlakem nebo byla zneužívána. Silné a hluboké svazky s rodinou. Často se stává v průběhu života rebelem. Pořádkumilovná. Touha po cestování. Touží po tanci a hudbě. Miluje vzrušení – například při bouřce. Strach z rakoviny. Touha po dokonalosti. Sociální strachy. Neustálá kontrola druhých a sebekontrola. Smysl pro povinnost.
 • Žena CAUSTICUM – soucitná a spravedlivá. Žena tohoto typu opakovaně prožila zármutek a neštěstí. Díky tomu se z ní stává silná osobnost. Chce sama řídit svůj život, má vyvinutý smysl pro spravedlnost a soucit s druhými lidmi. Může se aktivně politicky angažovat. Má sklony k přehánění. Konstitučně hubená, tmavovlasá, nažloutlá pleť. Často také duševně otupělá, unavená a zapomnětlivá. Může si několikrát ověřovat, že zamkla dveře. Nechce poslouchat špatné zprávy o utrpení a bolesti. Pocit, že je pod časovým tlakem.
 • Žena CHINA OFFICINALIS – „bolí mne hlava“. Žena idealisticky založená a citlivá na kritiku. Často podrážděná, nervózní, nesnáší hluk a prožívá nepředvídatelné změny nálady. Stěžuje si při každé změně na bolest hlavy, migrénu nebo trávicí potíže. Lék, který podporuje zotavení z nemoci a při dlouhé rekonvalescenci. Strach ze tmy, noci, ze zvířat, hlavně psů.
 • Žena FERRUM PHOSPHORICUM – nervózní dříč. Nervózní, citlivý, hubený a přecitlivělý typ ženy. Trpí na vysoké horečky, rychlý pulz, slabost, ospalost otupělost a neuhasitelnou žízeň. Tvář je zarudlá a krvácení z nosu. Anemie. Pacientka si přeje být sama, je podrážděná a náladová. Obličej při sebemenší námaze zčervená. Průjem během jídla nebo hned po jídle. Nemá ráda vejce. Má chuť na rajčata a tučná jídla. Lék se používá v období změn: puberta a menstruace, menopauza. Nesnáší hluk a chová se urážlivě. Náladovost. Myslí jenom na práci – dělat, dělat, dělat! Křečové žíly a vyhřezlá děloha v těhotenství.
 • Žena GELSEMIUM – trémistka. Bojácná, plachá, rezervovaná, není schopná čelit náročným situacím a vyrovnat se s trémou. Příznaky chování zahrnují třes, chvění, slabost, průjem, nutkavé močení, obtíže se zaostřením zraku nebo otevřením očí. Stres může vyvolat somatické (tělesné) onemocnění. Pociťuje malátnost, skleslost a otupělost. Pocit, že není schopna myslet nebo není schopna vyvinout duševní úsilí. Strach, že se srdce zastaví, třes končetin i po nepatrné námaze, tupá bolest hlavy, zmírnění po vymočení.
 • Žena HYOSCYAMUS – sexuální dračice. Žárlivá, podezíravá a prudce vybuchující žena. Absolutně beze studu nebo naopak přehnaně stydlivá ve vztahu k vlastnímu tělu. Stále pohybuje rukama nebo si je tře o sebe. Velice vzrušivá, ráda masturbuje i před partnerem. Přitahuje ji sprostá mluva, vulgární chování, perverze, netradiční sexuální zážitky. Může také vykazovat silný sexuální prvek exhibicionizmu (sex na veřejnosti) a chovat se vyzývavě. Velmi hovorná, ráda se posmívá lidem, pomlouvá je a ubližuje jim. Násilnické sklony.
 • Žena IGNATIA – intenzivní zármutek. Lék na prožitý intenzivní zármutek. Ženy typu Ignatia jsou romanticky a idealisticky založené. Nespokojenost s poměry, v nichž žijí. Velice citlivě reagují na zklamání. Je pro ně obtížné hovořit o svých citových problémech. Nabídka pomoci vzbuzuje nedůvěru, podezření a je jim na obtíž. Rychlé změny nálad, vzdechy, zármutek, hysterický pláč. Strach, že nemají emoce pod kontrolou. Rozpaky, když se rozpláčou před lidmi. Láká je cestování, chtějí před problémy někam ujet. Strach ze zadušení. Pocit „knedlíku v krku“. Strach z ptáků, klaustrofobie. Odpor k ovoci, chuť na sýry.
 • Žena LACHESIS – upovídaná žárlivka. Typ ženy, která usilovně pracuje a žije naplno. Překypuje nápady a je velmi upovídaná. V depresi je zasmušilá a zamlklá. Je soutěživá a vášnivě miluje. Sklon k žárlivosti, partnera začnou podezřívat. Závislost na alkoholu a drogách. Nemoc vzniká z podrážděnosti, zármutku nebo zklamání v lásce. Astma, bolesti v zádech, ischias – hlavně v těhotenství. Nesnáší těsné oblečení. Strach z hadů a otravy. Náhlé pocity dušení. Noční můry. Lék na deprese a symptomy menopauzy.
 • Žena LYCOPODIUM – slzí při poděkování. Ženy typu Lycopodium jsou plaché, ostýchavé a intelektuálně založené. Tělesnou silou neoplývají. Chybí jim sebedůvěra, bojí se vystoupit na veřejnosti. Když se k tomu odhodlají, vedou si dobře. Netouží po společnosti, ale dělá jim dobře, když je někdo nablízku. Mají strach z dlouhodobého závazku. Úzkostný výraz ve tváři, zamračená vráska mezi obočím. Často předčasně šedivějí a vypadají starší. Zapomnětlivá a sentimentální žena, která slzí, když jí někdo děkuje nebo u poslechu hudby.
 • Žena MEDORRHINUM – žena vamp. Extrémista. Pohybuje se mezi dvěma extrémy ve všech aspektech života. Již jako studentka má ve škole buď jedničky, nebo pětky. Pracuje perfektně a najednou je práce nepřijatelná. Její vztahy jsou plné vášnivé lásky a nenávisti. Je rozmarná, je nutkavě pobízena vyzkoušet další vášně, vyzkoušet všechno. Extrémní sexuální chování. Alkoholová nebo drogová závislost. Fyzické násilí. Agresivita. Krutost i přecitlivělost. Úzkost a nebojácnost. Rychlé sexuální vyspění. Kouše si nehty na rukou i nohou. Miluje noc. Zlepšení u moře. Zhoršení vlhkým počasím.
 • Žena MAGNESIA PHOSPHORICA – žena „křeč“. Pacientka je velmi impulzivní, podrážděná a ustrašená. Senzitivní osoba, intelektuálně nebo umělecky založená. Nervózní, prudká, neklidná či neurotická. Trpí na křeče a bolesti. O svých bolestech vždy hovoří s ostatními. Má bloudivé bolesti a bodavé vystřelující křeče. Bolest hlavy a PMS.
 • Žena MERCURIUS SOLUBILIS – žena teploměr. Stejně jako rtuť v teploměru reaguje na jakoukoliv změnu teploty. Je rezervovaná, nedůvěřivá, ale pod chladným a odměřeným zevnějškem může skrývat silné city. Má sklony k impulzivnímu jednání. Obává se mnoha věcí a má pocit, že je pod časovým tlakem. Strach ze smrti, tmy a chudoby. Třes končetin, zejména rukou. Chuť na chléb s máslem. Odpor ke sladkostem. Nejlépe se cítí při průměrné teplotě. Hůře se cítí v noci, v horku, v zimě, za sychravého počasí, když se zpotí.
 • Žena NATRUM MURIATICUM – zodpovědná perfekcionistka. Pocit ukřivdění, odmítnutí, dlouhodobý zármutek, leknutí, zděšení, hněv. Lék působí dobře na ženy, které tyto emoce potlačují a nedokáží se jich zbavit. Žena je citlivá a zranitelná. Životní zážitky jí mohou zasadit hluboké rány. Žena není schopna o svých pocitech hovořit, ale v duchu se stále zabývá smutnými zážitky z minulosti. Smutek se jí zmocní, když se stane něco, co jí událost připomene. V nemoci chce zůstat sama. Nesnese utěšování. Citlivost na hluk včetně hudby. Nesnáší jasné světlo. Bývá v pokušení utopit svou bolest v alkoholu. Nevyřešený vztah s matkou.
 • Žena NUX VOMICA – ctižádostivá workoholička. Žena tohoto typu je netrpělivá, snaživá, nesmírně pořádná a čistotná. Zpravidla je velice soutěživá, nejen v práci, ale i ve volném čase. Přepracování má za následek kolaps. Trpí stresem z přepracování a tlakem z moderního životního stylu. Když se jí nedaří, propadá se do hněvu, rozbíjí věci nebo pláče. Je citlivá na kritiku, přítomnost druhých lidí, na hluk, světlo, pachy atd. Sklony ke konzumaci přemíry kávy, alkoholu, drog na povzbuzení a léků. Doufá, že jí to pomůže se vypořádat s problémy. Trpí na astma, bolesti hlavy, ústřel (houser), poruchy spánku. Poruchy zažívání.
 • Žena PLATINA – ledová královna. Romantická idealistka, která onemocní ze zklamání. Její problémy souvisí se sexualitou, zármutkem, pohrdáním, emocemi a zradou. Utápí se v minulosti. Pocity deprivace. Kompenzuje to tím, že se přehnaně zabývá sama sebou. Snadno se vzruší a má silnou sexuální touhu. Může se cítit nadřazená, ostatní lidé jí mohou být lhostejní. Platina je lék proti sebelásce, pohrdání druhými, aroganci a domýšlivosti.
 • Žena PULSATILLA – citlivá žena matka. Pulsatilla je silně citově založená, bojácná, plachá a nerozhodná. Snadno se rozpláče. Potřebuje soucit a porozumění a také to, aby je někdo často objímal a hladil. Má bledou pokožku, modré oči a světlé vlasy. Lék zabírá při hormonálních změnách – v pubertě, v těhotenství, po porodu, v menopauze. Potřebuje záštitu příbuzných a hodně lásky. Sklony k plačtivosti, k emocionálním výbuchům. Tvárná povaha, lehko ovlivnitelná druhými. Často mění názor a svá rozhodnutí. Tvrdohlavá, při pocitu ohrožení. Pocit stísněnosti v horké uzavřené místnosti, před menstruací, večer, v menopauze. Astma, artritida, zažívací potíže.
 • Žena RHUS TOXICODENDRON – revmatická bolest kloubů. Ženám, kterým tento lék prospěje, jsou živé a veselé, pokud jsou zdravé. Když onemocní, bývají neklidné, rozrušené, zdeprimované a často pověrčivé. Špička jazyka bývá jasně červená. Pacientky trpí revmatismem a jejich klouby ztrácí pohyblivost. Bolest je intenzivnější za sychravého a studeného počasí, před bouřkou, ráno po probuzení, po přílišném vypětí a námaze. Příznaky se zmírňují za suchého a teplého počasí, po teplé koupeli a při pohybu. Chuť na studené mléko. Masáž zlepšuje a horká sprcha zlepšuje. Hůře se cítí večer, pokud je přepracovaná.
 • Žena SEPIA – vyčerpaná a unavená. Veškerou zásobu energie odčerpala neustálá snaha láskyplně pečovat o rodinu a v činnosti ji udržuje jen smysl pro povinnost. Zesláblost a únava vedou k tomu, že je otupělá, skleslá, jen těžko a s námahou myslí. Nároky, které na ni rodina klade, ji rozčilují, takže může nakonec vybuchnout. Potom si vyčítá své jednání, ale výčitky její skleslost a beznaděj jen zhoršují. Vzchopí se jen, když se jde pobavit do společnosti nebo když si pořádně zacvičí. Cítí se pak mnohem lépe. Konstitučně jsou ženy tohoto typu vysoké, hubené, s malými ňadry. Trpí na nose a tvářích hnědožlutými skvrnami sedlovitého tvaru. K naprostému pocitu vyčerpání přispívá i chronická bolest hlavy, zad, zácpa a nadměrné pocení. Dnešní moderní žena, která chce skloubit nároky, jež jsou na ni kladeny v zaměstnání, s péčí o rodinu a domácnost, tento konstituční lék často potřebuje. Žena typu Sepia je smutná, přecitlivělá, vyčerpaná a plačtivá. Odmítá společnost, ale o samotě není skutečně šťastná. Tanec, aerobic a bouřka stav zlepšují. Často trpí ztrátou libida a pociťuje odpor či nelibost k sexu. I když je přepracovaná, odmítá nabízenou pomoc. Bolesti hlavy na levé straně. Zhoršení hladověním, menstruací nebo přechodem.
 • Žena SPONGIA TOSTA – mořská houba a citový hromosvod. Žena tohoto typu je „slabá na prsa“, má zduřelé žlázy, často trpí obavami a strachem, je slabá a bledá, špatný vývoj u dítěte. Vyčerpaná po fyzické námaze, s potížemi na prsou, rýmy a chřipky, často nemocná. Je jí hůře, když se pohybuje a po určitých potravinách. Námaha vyvolává kašel. Žena má strach, že ji postihne srdeční choroba, a že zemře při palpitacích. Probouzí se se strachem a zmatená. Bývá dezorientovaná a neví, kde je. Zimomřivá, zhoršení ve vlhkém počasí. Suchý respirační trakt, chrčení na prsou. Ve spánku může dostat astmatický záchvat, probudí se kašlem a nemůže popadnout dech. Potíže se zesilují mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. Zduřelé, zbytnělé a ztvrdlé žlázy. Akutní rýmy, které se usazují v hrtanu. Chrapot, vyschlý krk a krupózní kašel. Všechny citové problémy nedokáže „rozdýchat“, usadí se na prsou.
 • Žena STAPHYSAGRIA – potlačený vztek nebo zármutek. Žena tohoto typu se nerada konfrontuje a své pocity potlačuje. Hněv a zlost nepociťuje jako jiné ženy. Navenek vypadá mírně, laskavě, klidně, i když se možná přiznají k tomu, že pociťují vinu a stud. Potlačení vede nakonec k výbuchu, kdy v záchvatu vzteku mohou házet věcmi. Často myslí na sex a oddávají se sexuálním představám. V minulosti byla tato žena mnohokrát hluboce raněna a zarmoucena. Z hrdosti nebo jiných důvodů není schopna dát najevo, co cítí. Možná se snadno rozpláče. Chybí sebedůvěra. Nedůtklivá, velmi citlivá na každé slovo nebo sebemenší jednání, o kterém si myslí, že je zaměřeno proti ní. Lék po operacích a čistých chirurgických řezech, dobře pomáhá po sexuálním či duševním ponížení. Cystitida novomanželek. Bradavice na genitáliích. Vlčí a ječná zrna. Onanie a strach z druhého pohlaví.
 • Žena SULPHUR – intelektuálka. Intelektuálně založená žena a své nadání uplatňuje jako odtažitý filozof – teoretik nebo ho aplikuje jako schopný a zdatný praktik. Většině žen tohoto typu nijak nechybí sebedůvěra, ale bývají ponořeny do sebe a mají sklony ke kritičnosti. Nevydrží dlouho stát, protože to může vyvolat určité příznaky, například bolest nebo průjem. Velký hlad pociťují kolem jedenácté dopoledne. Jsou hubené s kulatými rameny nebo mají naopak sklon k obezitě. Mají strach o vlastní zdraví a bojí se o svou rodinu. Zápach v nich vzbuzuje pocit odporu a hnusu stejně jako určité předměty nebo lidé. Hůře se cítí v zimě a při zamračeném počasí. Mají odpor k vajíčkům. Chuť na sladkosti, zmrzlinu, tučná jídla, koření, alkohol a ledově studené nápoje.
 • Žena TARENTULA – vášnivá tanečnice. Hyperaktivní žena, neklidná a stále se pohybující, ačkoliv pohyb její stav zhoršuje. Chtěla by skákat, šplhat vzhůru, tancovat, má nevyčerpatelnou energii. Spěchá, je velmi netrpělivá. Stále musí něco dělat rukama nebo pohybovat nohama. Miluje hudbu, zvláště rytmickou. Tanec, jízda na koni, rychlá jízda autem vzrušují. Přílišné vzrušení však způsobuje, že nad sebou ztrácí mentální i fyzickou kontrolu. Má sklony ke lstivosti a chová se nevyzpytatelně. Často dochází u ní k nečekanému násilnému až destruktivnímu chování. Řídí se svými vrtochy a jedná impulzivně. Tyto ženy se rády zasmějí, ale také si vymýšlejí různé zlomyslnosti a vtipy. Dělají absurdní věci. Žena si stěžuje, že je jí stále chladno, ale ráda pobývá na svěžím vzduchu. Cukavé a škubavé pohyby.
 • Žena THUJA OCCIDENTALIS – „nadžena“. Tento typ ženy má fantastické nápady a věří, že je nadčlověk. Sklony k fanatizmu, mohou mít bludné náboženské představy: věří v Boží zásah, takže nemají potřebu za sebe odpovídat. Mají fixní ideje a strachují se o drobné nebo imaginární záležitosti. Cítí, že mají křehký organizmus. Bludy o tom, že tělo mají ze skla, že by se mohlo rozbít, že je uvnitř těla něco živého. Často v dětství zanedbávány a zneužívány. Potřebují, aby se k nim lidé stavěli kladně. Ovládají se, jsou zdvořilé a působí normálně. Trpí však nízkým sebevědomím, jsou zdeprimované. Cítí, že nejsou oblíbené a že by je lidé neměli rádi, kdyby věděli, jaké ženy opravdu jsou. Aby je tedy druzí akceptovali, napodobují je. Záleží jim na tom, jak vypadají. Mohou mít sny o pádech nebo o mrtvých. Lépe se cítí po masáži, a když se vypotí. Miluje sladkosti. Budí se mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno.
 • Žena ZINCUM METALLICUM – zhroucená. Lék pro ženy, které se duševně i tělesně zhroutily. Budí dojem, že jsou netečné, otupělé, strnulé a nechápavé. Pouze opakují, co jim kdo řekne. Jejich nálada může kolísat mezi depresí a eufórií. V některých případech si soustavně stěžují a působí tak, jako by je nic nedokázalo uspokojit. Pokud trpí chronickým onemocněním, mají sklon k záškubům svalů nebo třesu. Těžko se soustředí a jejich vyjadřovací schopnosti se mohou zhoršit. Mají nechuť ke konverzaci a jakémukoliv zdroji hluku. Jakmile se tělo začne zbavovat nahromaděných tekutin (menstruace, vyrážka, průjem), dojde ke zlepšení. Když se rozzlobí nebo přepracují, jsou zpravidla zcela vyčerpané. Neklidné a trhavé pohyby nohou, i ve spánku. Odpor k alkoholu, chladno a studená koupel zhoršují. Zlepšení jídlem, pohybem, menstruací. Odpor k rybám či sladkostem. Kolem jedenácté dopoledne pociťuje žena velký hlad.

Závěrem:

Každá žena je jiná, a přesto stejná. Potřebuje lásku, péči, pocit, že se neobětuje zbytečně. Že ji někdo potřebuje. Že je platná a hodná obdivu, uznání a pochopení. Muž, který dokáže svou partnerku ocenit, pochválit a poděkovat jí, získá hned žen několik – oddanou kamarádku, přítelkyni, které se může se vším svěřit, rádkyni, láskyplnou matku svých dětí, pozornou pečovatelku, společnici do nepohody, a v noci milenku, kterou by mu mohli všichni závidět. Záleží jen na něm, zda jí v domácnosti pomůže nebo odejde sobecky do svého „mužského světa“. Emancipace je krásná věc, ale bez mužů se dělat nedá!

Literatura:
Wautersová A. – Homeopatie od A do Z
Dr. B. Rose – Homeopatie pro ženy
R. Morrison - Klíčové a potvrzující symptomy homeopatické MM
W. a O. Boericke – Homeopatická MM s repertoriem