Dr. Nissle

dr-nissle1.pngNení to tak dlouho, obědval jsem, v bistru Vlaštovka v Klatovech. Skoro nikdy neobědvám sám… neboť Klatovy jsou město neveliké. Žena, s kterou jsem trávil polední čas, vyprávěla mi tento příběh:

Bylo to před sto lety, v roce 1917. V Evropě zuřila první světová. Pruský vojenský lékař, Dr. A. Nissle pracoval na frontové linii. Mezi vojskem řádila smrtící střevní infekce. Vojáci umírali po stovkách na vysilující průjmy. Antibiotika byla objevena o dvacet let později… S příslovečnou německou urputností a punktlich ordnung systémem zkoumal (už tehdy) pod mikroskopem vzorečky stolic umírajících… Hledal smrtící bakterii. Dlouho nenacházel. Mikrobiologie byla v plenkách.

Pak si všiml jednoho muže, který zůstal uprostřed nemocných zcela zdráv. Napadla jej opačná strategie – hledat potvoru, která tohoto člověka ochránila. A tak objevil unikátní silnou ochrannou bakterii z široké (mafiánské) rodiny Escherechia Coli – nazvanou pak E. Coli Nissle. Neboť ji ve střevech měl pouze a jenom on. S bojovým zápalem (neboť největší bitvu v tom nešťastném místě sváděl právě Dr. Nissle) začal primitivním způsobem vyrábět z jeho stolice ředěné dávky pro nově nakažené – kteří se pak počali uzdravovat!

A tak od té doby máme tuto bakterii k dispozici. Možno si lehce vygooglit (Nissle nebo Mutaflor) podrobnosti. Dozvíte se tak, že tímto jednoduchým způsobem lze vyléčit úporné průjmy včetně ulcerózní kolitidy. Poměrně otřesné na celé věci je, že jsem jako celostní lékař a homeopat o tomto léku dosud neměl potuchy. Paní se kterou jsem obědval není lékařka, prostě se zajímá… E. Coli Nissle v tobolkách má zásadní vliv na střevní mikroflóru a tím i na naše celkové zdraví a kvalitu i délku života. Na fotečce možno viděti luxusní pochoutku z Alebertu, asi 14 dní po načnutí, přechovávanou uzavřenou v lednici. Toto se děje v našem tlustém střevu… Takové bilboardy by měly vítat nakupující před chrámy. Jsme tradičně jedničkami v rakovině tlustého střeva a nejhorší stravou na planetě Terra. Potravinářské gangy hrají malou domu farma gangům…

Díky chemizaci medicíny se na takové perly medicíny zapomíná a ani mezi gastroenterology není, pokud vím nijak populární. Zlaté kortikoidy a chemika. Ani zdravotní politika státu nefandí takovým postupům. Mutaflor není podporován. Nemocný se o něm nedozví, je prakticky nedostupný. Je omezen lékařským předpisem a to si jej ještě musíte draze zakoupit. Politika SÚKL. Pouze gastroenterolog je oprávněn jej „vykázat“ zdravotní pojišťovně. Ale zatím se ke mně nedoneslo, že by jej předepisovali. Možná, že jsem mimo já… Uznávám, že se stále učím a zírám. A tak to asi mohu napravit jen tím, že jej zařazuji mezi spektrum své terapie – a díky správnému razítku jej mohu –podobně jako „nedostupná“ homeopatika, předepsat, aby si ho kdokoliv mohl zakoupit. A taky, že jsem sepsal tento příběh…

MUDr. Tomáš Lebenhart

dr-nissle2.png