Crocus sativus

Crocus.pngV polovici února v teplém počasí prorazily travou u mého domu bílé, žluté a fialové květy krokusu. Jejich pestíkům se říká šafrán. Z nich se potencuje homeopatický lék Crocus sativus – krokus setý.
Pokud vím, není často našimi homeopaty (včetně mě) doporučován. Patří tedy k tzv. malým lékům. Avšak i zde opakuji – není malých léků, neboť jakýkoliv lék, byť málo známý, pomůže-li uzdravit, stává se lékem velkým… Uvedu základní charakteristiku osobnosti Crocus sativum.

Hlavními rysy jsou atraktivita a agresivita – což připomíná vyloženě drogové léky jako je Cannabis indica. Na jedné straně tito lidé projevují láskyplné chování. Nešetří polibky, objetím a starostlivou péčí. Bývají často atraktivním středem večírků a mítinků. Rádi tančí a zpívají. A tak mohou připomínat Tarrentuly, Lachesis či Hyoscymaus. Ale Crocus se může náhle změnit a naštvat se. Pak může takový člověk být agresivní verbálně i fyzicky. Jde převážně o ženský lék, může kousat, škrábat a ječet. Někde jsem četl trefnou charakteristiku: Žena, jež objímá celý svět.

K takovému chování ji může vést např. situace zanedbávání ze strany silného partnera. Má pocit závislosti a potřebu být pro něj atraktivní, pociťuje, že ji jinak opustí. Následná agresivita a zuřivost je obranou proti ovládání z jeho strany. Pak může typicky přijít vlna lítosti a láskyplného chování…

Inu, takových žen je naštěstí jak šafránu, zdá se.

MUDr. Tomáš Lebenhart