Cina

Artemisia cina je poměrně vzácná rostlina, jejíž plody jsou zdrojem pro homeopatický lék Cina. Pochází z Perzie – tedy dnešního Iránu.
Cina nepatří mezi homeopatika, jež často používám. Spíše vzácně. Na úrovni léčby příznaků (symptomaticky) se poměrně spolehlivě osvědčuje v léčbě roupů. Dávám Cina 200, 3 kuličky po měsíci – celkem 3x. Konstitučně ji moc nepoužívám a nemám s ní tedy větší zkušenost. Avšak…

Před dvěma týdny ke mně přišla žena středního věku. Vylíčila mi své nemalé potíže. V klinickém obraze dominovalo silné točení hlavy, jež občas znemožňovalo chůzi a agresivní ušní zvuky. ORL i neurologická vyšetření negativní a pokusy o léčbu neúspěšné. Obtěžovaly ji i zažívací a psychické problémy. Byla silně rozrušena, téměř panická. V noci se stále budí. Na konci svého povídání mi sdělila, že před patnácti lety (!) mne navštívila v ordinaci v Železné Rudě pro podobné potíže. Dostala ode mě 3 kuličky do úst a během pár dnů se zcela uzdravila. Tento stav trval dosud. Tedy patnáct let. Tři kuličky. Přirozeně jsem chtěl vědět, jak se to homeopatikum jmenovalo. „No, to já nevím. Vy jste mi to neřekl.“ Tak to jsem v pěkné bryndě, pomyslel jsem si. Vždy všem klientům říkám, co jim dávám a proč jim to dávám. Tenkrát jsem to ale ještě občas neudělal. A teď mě to dohnalo… „Fakt jsem vám k tomu tenkrát nic neřekl?“, ptám se pro jistotu. „Ne, nic.“ To jsem ale pablb, říkám si v duchu a povzbudivě se na paní usmívám. Budu to holt muset najít znovu. A kdo ví jestli…

K rozhovoru se ještě vrátíme. Teď k Cině: Jde především o dětský lék. Děti, které potřebují k uzdravení Cinu, jsou vyloženě protivné. Jejich patologický pocit je, že se jim nedostává dost pozornosti od rodičů. Trochu je podobná obrazu Chamomilly. Ta se vzteká zejména, když ji něco bolí. Je agresivní v bolesti. Cinu nic bolet nemusí. Reaguje podrážděností až záchvaty vzteku. Zvláštním symptomem je odpor k pohlazení či pouhému dotyku. Chamomilla vztekle vyžaduje pochování, pohlazení. Pak se ztiší. U Ciny jsou pokusy o pohlazení litím oleje do ohně. Má tendenci tlouci. Jako by říkala: „Kde jste byli, když jsem vás potřebovala?“ To vypozoroval indický mistr homeopat, Rajan Sankaran.

U dospělých lidí tyto příznaky nevidíme. Konstituce Cina je u dospělých lidí chudá na příznaky. Existuje ale unikátní symptom: Když vidí nůž, má nutkání jej vzít a bodnout. Někoho či sebe. Takový příznak u jiných konstitucí nebyl popsán. Je dobré studovat a pamatovat si unikátní projevy.

A teď zpět do ordinace. Jemně tlačím na svou klientku: „Vyptával jsem se vás tehdy, v tý Rudě, na nějaké vaše zvláštnosti? Které nesouvisely s vašimi potížemi?“ Paní přemýšlí… „No, něco jste se ptal.“ „Co jste mi tenkrát řekla?“ Ať si vzpomene, modlím se. „Víte, já, když uvidím blbej nůž někde ležet, tak bych s ním nejradši bodla…“

Sáhl jsem do homeopatického kufříku a takřka slavnostně jsem paní do úst nasypal 3 kuličky Cina 200. „Napiště mi brzy, osobo, jak se vám daří…“

Po týdnu jsem dostal tento mail:

„Po podání léku Cina jsem již při cestě domů cítila uvolnění (jako když jsem najednou z gumy), ohřály se mi věčně studené ruce a nohy, tlačily se mi do očí slzy, pak radost, pocit úlevy. Potom doma se dostavila únava, večer jsem nemohla usnout, jako kdybych byla zároveň unavená a při tom i tak zvláštně probuzená. Negativní představy ustoupily, ale občas se vrací. Po těch několika dnech se mi líp spí (někdy se nevzbudím vůbec, někdy jen jednou). Napětí a nervozitu cítím někdy. Celkově se cítím líp, točení hlavy přetrvává při chůzi. Venku je to horší, doma skoro bez točení. Zažívací potíže jsou menší. S pozdravem…“ Jen doplňuji, že chemický lék od neurologa jsem okamžitě vysadil.

Takto funguje správně trefený konstituční lék. Je úplně fuk, co vám je. Před patnácti lety stačila jediná dávka. Nyní, počítám, že budu potřeba dvou, možná tří dávek… To jsou věci, které jsou homeopatovi odměnou a utvrzují ho (navzdory vědeckým hlasům, že homeopatie nemůže fungovat, a už vůbec ne nějaká konstituční) v tom, že jde správně.

Dodatek: Dnes odpoledne, tedy, 5. 12. 13, se u mě v ordinaci zastavila paní Cina. Zářila, hlava se už skoro netočí, jinak vše OK, nikdy se prý necítila tak dobře… Nasypal jsem jí do úst tři kuličky Cina 200 – coby třetí dávku a rozloučil se. Tak zase za 15 let… kdyby něco.

MUDr. Tomáš Lebenhart