Cévní choroby

Ke kardiovaskulárnímu ústrojí patří mimo jeho centrum - srdce, i cévy. Tepny (latinsky arterie) vedou okysličenou jasně červenou krev pod tlakem do celého těla a žíly (vény) ji přivádějí zpět odkysličenou, tmavou samospádem k srdci. Přechod tvoří hustá síť mikroskopických vlásečnic (kapilár), kde dochází k výměně kyslíku za kysličník uhličitý, jakož i živin do tkání a zplodin metabolizmu ze tkání. Uvedu hlavní homeopatické prostředky ovlivňující cévy.

Tepny

Arnica montana 15 zlepšuje pružnost tepenné stěny a pomáhá zastavovat krvácení. U tepenného krvácení je vždy nutná neodkladná chirurgické páče! Arnika pomáhá také při nedokrvování končetin či orgánů při skleroze, tedy zužování tepen. To se projevuje bolestmi při pohybu, bledostí a chladem. Nejčastěji se to týká nohou. V případě srdce to nazýváme anginou pektoris a nedokrevnost mozku se projevuje nejčastěji psychickými změnami, jež souhrnně označujeme jako senilitu. Zde všude je Arnika prospěšná. Aurum metallicum 15 rovněž působí na tepny. Je vhodné při jejich sklerotizaci spojené s vysokým tlakem. Nejlépe se osvědčuje u lidí pod psychickým tlakem, nejčastěji pracovním.

Žíly

Zde používáme více homeopatik. Nemoci žil jsou rozmanitější. Nejběžnější jsou křečové žíly (varixy) na dolních končetinách. Jsou hlavě u žen. Jde hlavně o kosmetický hendikep, avšak skrývají nebezpečí zánětu či trombózy (ucpávky krevní sraženinou). To může ohrozit život v podobě tzv. embolie do plic. Hammamelis 9 pomáhá tam, kde pacient má pocit těžkých nohou. Aesculus 9 nebo 15 je obecný žilní lék (je vyroben z kaštanu). Zjistil jsem, že je vhodný u každého staršího člověka. Zlepšuje kondici žil a tím i dobré prokrvování. Společně s Arnikou je výbornou prevencí jakékoliv kardiovaskulární nemoci! Určitě si jej dopřejte během dlouhé cesty letadlem či autobusem, kdy žíly dolních končetin velmi trpí nehybností a vzniká sklon k otokům. Pokud budete cucat Aesculus, nic takového vám nehrozí. Mimochodem hormonální antikoncepce velice silně podporuje nemoci žil a jejich vážné komplikace! Pokud má žena sklon ke křečovým žilám, neměla by nikdy hormony brát! Pokud nastane zánět žil, což se projevuje hlavně silnou bolestí, ale i zarudnutím, ev. i teplotou, používáme homeopatické hadí jedy. Hlavní je Vipera (zmije) 9. Také můžeme použít Lachesis (chřestýš) 15, zvláště tam, kde je postižení vlevo. Je možná i kombinace. Tyto léky je také možno užívat po hadím uštknutí, pokud stav nevyžaduje hospitalizaci. Ještě zmíním léčbu hemeroidů. To jsou vlastně křečové žíly v oblasti řitního svěrače. Mohou se zanítit i ucpat. Někdy vyžadují i chirurgický zákrok. Opět Aesculus je vhodnou volbou v prevenci těchto nepříjemných komplikací. K jejich zklidnění pak přispívá osvědčená kombinace - ráno Sulphur 15 a večer Nux Vomica 15. Zevně je dobrý homeopatický krém Avenoc.

Vlásečnice

Zde opět dominuje Arnica. Ta vlastně působí zejména na ně. Proto i tak dobře podporuje hojení úrazů a zejména běžného kapilárního krvácení (odřeniny, modřiny, řezné rány, atd.). Mimo homeopatii zde velmi dobře účinkuje Aloe vera koncentrovaný roztok. Dokáže postupně roztáhnout a pročistit jejich síť, což má za následek odplavení všech usazených nečistot a tedy omlazení všech tkání.