Ayurvédská nemocnice

Tak jsem opět doma. Včera jsem se vrátil ze Srí Lanky, kde jsem byl se zájemci v ayurvédském centru Siddhalepa. Dopřál jsem si dva týdny ayurvédských masáží a bylinnou detoxikaci těla i mysli. Jako asi každý zápaďák, jsem ji potřeboval… Staral se o mě můj přítel, terapeut Naalinda, o kterém píši v samostatném článku. Tak skromného a přirozeně lidského člověka tak často nepotkáváme. Pořád jsem si říkal, co v jeho obličeji je tak fascinujícího, tak přirozeného, vzbuzujícího bezmeznou důvěru. Nyní jsem na to asi přišel. Na Srí Lance jsem tentokrát sledoval a fotil potulné kravky. Myslím, že právě tato zvířata mají ty nejhezčí oči ze všech. Klidné, meditativní, naprosto bezelstné. Naalinda má taky takové oči…Při tomto pobytu jeden ze skupiny Čechů vážně onemocněl. Je to 62 letý muž, jenž asi půl roku trpí bolestí sedacího nervu, vysokým tlakem a psychickými příznaky. Viděl jsem popis jeho CT páteře. Mimo degenerativní obratlové změny výhřez ploténky 7 milimetrů do strany. To není legrace. Po příletu na Srí Lanku se jeho potíže silně zhoršily. Nemohl pro krutou bolest ani sedět. Byl proto převezen do ayurvédské nemocnice v Colombu. Jeho syn, který jej tam doprovázel, mi o nemocnici povídal. Je krásně zařízena přírodním nábytkem, je na pokoji sám. Každé 2 až 3 hodiny dostává bylinné obklady, pije léčivé čaje a elixíry. Personál o něj pečuje s nesmírnou láskou. V nemocnici je TICHO, sestřičky šeptají. Dostává léčivou ayurvédskou stravu. Speciální červené rýže, zeleninu a ovoce dle ayurvédských pravidel. Vše, co jej obklopuje, má léčivé účinky. Syn se byl podívat i v nemocniční jídelně pro personál. Na výběr bylo 18 druhů ayurvédkých pokrmů. Srovnám-li tyto poměry s našimi špitály, kde sestry bezohledně budí nemocné před šestou a velkým hlomozem rozdávají teploměry a pokřikují na seniory "Babi, dědo", kde je nemocným lidem servírována úděsná strava, která škodí i zdravým, cítím hanbu. Člověk by řekl, nemocnice na Srí Lance, to musí být něco strašného. Velký omyl, přátelé. Tam jde lékařům pořád ještě o původní princip lékařství: Všemožně posílit nemocného a láskyplně jej přivést ke zdraví. Tam jsou Hippokratova doporučení stále živá. V Colombu mu neléčí jen uskřípnutý nerv, ale i psychiku a odstraňují toxiny z mozku a čistí jeho krev. Vyrovnávají živlové energie. Chemii zde nepoužívají.

Po třech dnech náš marod již chodil, měl dobrou náladu, tlak v normě a jeho psychické problémy se podstatně zlepšily. Dám vám vědět, jak si vede, až jej propustí a přijede domů. Držme mu palce.

Dr. Tomáš Lebenhart

Podávám informaci o českém pacientovi, který leží v ayurvédské nemocnici v Colombu. (8.5.2011) Jeho stav se prudce zlepšuje. Chodí, nemá žádné bolesti a všechny mentální příznaky se podstatně zlepšily. Nejraději by utekl a jezdil po Cejlonu. Ayurvédští lékaři jej intenzivně detoxikují, ohleňují a čistí mozek. Připomínám, že ještě před cca týdnem nemohl pro silnou bolest sedacího nervu ani sedět a byl zmatený. Nechci ani domyslet, co by jej čekalo, kdyby odcestoval letadlem s námi..