Autopatie – návrat do života

Čtyřicetiletý pacient s atypickým průběhem Crohnovy nemoci s vředovitými záněty tlustého střeva a terminálního ilea – tedy konečnou částí tenkého střeva vyúsťující do střeva slepého a tím do vzestupného tračníku střeva tlustého. Pro vysvětlení typický Crohn postihuje horní části tenkého střeva (zejména jejunum), zatímco tlusté střevo postihuje ulcerozní kolitida, která se vzácně přenese na střevo tenké. Klasická medicína si nedělá velké starosti s přesnou diagnózou, neboť léčba obou autoimunitních zánětů střevní sliznice se „léčí“ stejně. Imunosupresivy, potlačující imunitu, sulfonamidy, ničící bakterie a při neúspěchu se postupně chirurgicky odstraňují části střev. Pacient hubne a trpí podvýživou. Jedná se v obou případech o typické psychosomatické onemocnění.
Je možné ho skutečně léčit i vyléčit fyziologickou regulační medicínou, homeopatií a nejlépe autopatií. Potud tedy moje zkušenosti. A nyní k zajímavému případu:

Pohublý vážný muž ke mně přišel poprvé na konci června 2014. Tč. bral 20 mg Prednisonu denně. Původní dávka byla závratně vysoká – 60 mg denně. (Běžná dávka je 5 -10 mg denně dle závažnosti). Jeho imunita byla zcela ochromena a trpěl mnoha vedlejšími příznaky. Nejvíce jej obtěžovaly silně bolestivé píštěle kolem konečníku po operaci. Byly ošetřovány antibiotiky a chirurgickými drenážemi. Bral též Humiru a Imuran. Jeho stav se pomalu zhoršoval. Vše měl napsánu a úzkostlivě líčil každý detail. Vzhledem k jeho psychickému ladění jsem zprvu volil homeopatický lék Arsenicum album v potenci 30 1x týdně. Dále jsem zavedl léčbu autopatií pomocí sliny s varem. Postupně se dostal na dvě minuty průtoku kojenecké vody.

  • 18. září 2014 na kontrole: Přibral, píštěle se zhojily již bez sekrece hnisu. Velmi si pochvaloval působení Arsenica. Když překročil při přípravě autopatického preparátu potenci 1 minuty, pocítil celkové zhoršení a proto si na mojí radu prolévání snížil na minutu a tam se již držel. Chemické léky snížil na polovinu. Dostal Arsenicum album 200 1x za 3 týdny. Autopatie slina + var 1 minuta. V listopadu mě silný relaps (návrat) choroby. Arsenicum 200 bylo pro něj v této fázi moc silné, patrně. Přešel sám na potenci 30 a to 3x v týdnu, Sám si toto dávkování nastavil.
  • 18.12. 14 – zhubl, má 2x denně průjem, bolesti břicha, špatně spí (Stilnox). Má vnější stres. Všiml si, že stres rozhodujícím způsobem ovlivňuje průběh. Zkouším autopatii dech + var, nízké potence (do minuty).
  • 25.6. 15 – Stav není dobrý. Má stálé bolesti konečníku, průjmy, vystrašený, špatně spí. Zklamání ze selhání autopatie z dechu… u obou. Doporučuji autopatii ze stolice + var a zároveň ap z dechu + var. Obojí denně s průtokem denně ¾ minuty. Bez další mé léčby.
  • 20. 8. 15 – Po zavedení autopatie ze stolice se stav ještě zhoršil, zejména průjem. Opět zklamání na obou stranách… Po telefonické konzultaci ji ukončujeme a doporučuji Guna Flam + Arsenicum album 15.
  • 1. 10. 15: Stav stejný. Sám se vrátil k Prednisonu v dávce 20 mg denně. Skoro se divím, že ke mně stále jezdí… Velmi ve mně věří. Zkouším fyziologickou regulační medicínu – tentokrát Guna Matrix + Guna Lympho pro detoxikaci od chemie a dále cílenou stimulaci komunikačních molekul Guna TNF
  • (tumor necrosing factor) a Guna TGF beta (transforming growth factor beta). V lednu mi telefonuje, že byl u psychiatra pro zhoršení psychiky a bere Tritico a Seropram. Změn mé terapie (zoufale hledám další možnosti) – Guna Bowel, Guna Flam, Guna anti age stress, Guna TGF beta, Guna TNF.
  • 27. 7. 16 – strašlivé úzkosti, psychiatr přidal Xanax. Byl i hospitalizován. Moje doporučení ayurvédský čaj Tripala, opět zkusit ap dech + var půl minuty denně. Ze studia autopatie vím, že dech více působí při převaze psychické složky.
  • 20. 10. 16: Nemocný zhubl na 53 kg. Jediná dobrá zpráva je, že ho bolí méně konečník. Volím opět ap slina s varem čtvrt minuty 2x denně a pak doporučuji stoupnout na půl minuty. Návrat k Arsenicu albu 200. Musím přiznat, že o tuto léčbu požádal sám nemocný.
  • 17. 1. 17: Již v čekárně vidím jasnou změnu k lepšímu. Je klidný, usměvavý, má plnější tváře, viditelně přibral. Referuje, že ap ze sliny působila. Arsenicum rovněž. Po té, co stoupl na půl minuty, se stav opět zhoršoval. Cítil se jak provazochodec. Sám si naordinoval 20 vteřin! Typicky arsenická akce. Přesnost. To se mu vyplatilo. Na 20 vteřinách se začal silně zlepšovat. Po všech stránkách. On (ne já) nalezl svoji léčivou poenci. Postupně vysadil chemické léky a t.č. bere ještě Seropram a Tritico, ale ve snížené dávce. Doporučuji držet se této dávky. Dlouho…

Proč jsem tento příběh sepsal? Protože se mi dostalo poučení, že u ap může záležet i na vteřinách. To jsem nikdy neaplikoval. Nejmenší rozdíl byl vždy čtvrt minuty. Nyní věřím i ve vteřiny. A také se velmi posílilo mé přesvědčení, že sám nemocný ví nejlépe, co mu pomáhá. Kéž bych jej respektoval dříve… často jsme spolu diskutovali o dechu versus slina. Přesvědčoval jsem ho, že dech je v jeho případě lepší. Mýlil jsem se. Díky jeho vytrvalosti a víře ve mne a v metodu se nyní vrací do života…

MUDr. Tomáš Lebenhart