Arytmie

arytmie1.pngNapřed něco základní terminologie. Arytmie je porucha rytmu, v tomto případě srdečního. Nepravidelný pulz. Nejčastější typ arytmie je ve smyslu plus. Tedy, stažení komor navíc, říkáme tachyarytmie. Tachos řecky rychlost (viz třeba tachometr). Vyšší, ale pravidelná srdeční frekvence se nazývá tachykardie. Naopak bradykardie je nepřiměřeně pomalý (pravidelný) pulz. Brados je řecky pomalý, to už vám asi došlo. Pokud ne, jste bradypsychičtí – psychiatrický termín, ozančující pomalé myšlení… Mezi nejčastější bradyarytmie patří tzv. synkopy. Hudebníci tuší… tedy vynechání srdečního úderu. Pak jsou zde tzv. fibrilace (míhání). Většinou postihuje jen srdeční předsíně. Zde nebezpečný stav, vyžadující ředění krve warfarinem, Heparinem, Fraxiparinem, popř. kyselinou acetylosalicylovou. Fibrilace komor je indikací pro kardioverzy. Elektrický výboj, jinak vstupenka do nebe. Naprostá většina srdečních arytmií není způsobena nemocným srdcem, tedy myokardem – srdečním svalem. Jde o poruchu vegetativních nervů, které stahy srdečních oddílů koordinují. Tam je problém. Většinou infekční, což kardiologové většinově neutuší. Biorezonanční vyšetření opakovaně prokazují mikroparazity nebo viry v těchto nervech. Z toho vychází i skutečná léčba (vede k uzdravení) informačními nebo i chemickými léky, které rozklíčují emočně-infekční problém, resp. ty potvory cíleně vymlátí. A je po arytmii. Klasická léčba pomocí chemických antiarytmik (Cordarone, Rytmonorm, Betaloc, atd.) k uzdravení vést nemůže. Někdy se z diagnosticko-terapeutické impotence aplikuje ablace srdečních nervů, nebo se volí elektrická kardiostimulace – pace-maker. Co může nabídnout symptomatická homeopatie? Zde je základní přehled.

 • ARGENTUM NITRICUM 15 – hom. antiarytmikum číslo jedna. Pomáhá u většiny tachyarytmií. Zejména u tzv. extrasystol (opak synkopy, stah navíc, mimo rytmus) a náhlých atak tachykardie (paroxysmální tachykardie). Odpovídá to líhnutí nové mladé a dravé generace parazitů. Je zde propojení s utišením stresu, zároveň protistresový prostředek. Jedno z nejpoužívanějších symptomatických homeopatik současné doby. Jde o to, že chronicky vystresovaný člověk zve parazity do svého srdečního systému. Srdce je energetickým centrem protiparazitární imunity. Tento orgán (spolu s mozkem, jenž je nadřazeným centrem všech typů imunit)je cílovou tkání. Kdo je v permantentním stresu, dovoluje svému okolí, aby parazitovalo na jeho energeticko-osobnostní integritě… vím, složité. Raději tedy do praxe. Tyto rozbory v ordinaci…
  ACONITUM 30 – jasná dvojka u parox. tachykardií. Ac. funguje všude tam, kde problém přichází náhle, z vteřiny na vteřinu a udeří plnou silou. Může jít i o netělesné symptomy, třeba náhlou paniku. Ta je zase pro změnu většinou daná líhnutím paroušů v mozku (v emočních centrech). Husté, což? Je to realita všedního dne…
 • IGNATIA 15, 30 – arytmie po neshodách a projevech odporu – po hádkách
 • LACHESIS 15 – v menopauze (když měsíčky udělaly pa, pa…)
 • LYCOPODIUM 9, 15 – během trávení
 • NAJA 15 – při hovoru (emočně vyfutrovaném)
 • NUX VOMICA 15 – po kávě
 • COFEA CRUDA 9,15 – po silném těšení se, po radostné událostí (třeba výhra v kasinu – bác)
 • SPIGELIA 9 – při zánětu osrdečníku (perikarditida), zhoršeno pohybem, často spojeno s bolestí hlavy, vyčerpaností, zvýšenou teplotou – ale jen nepatrně (většinou ujde pozornosti). Potenciálně nebezpečný stav. Nutné EKG, sono srdce, vyš. krve (CRP).
 • STAPHYSAGRIA 15 – po potlačených emocích, zejména zlobě.
 • ARSENICUM ALBUM 15 – tachykardie po půlnoci, kolem jedné + studený pot, strach ze snrti.
 • KALIUM CARBONICUM 9, 15 – unikátní pocit, že srdce visí na nitce. Zhoršení v noci, zlepšení posazením se. Typické otoky horních víček.
  LILIUM TIGRINUM 9, 15 – u žen v klimakteriu, navíc sexuálně lačných, leč neuspokojených (zakázaly si to).
 • AURUM METALLICUM 15 – pocit – jako by se srdce zastavilo, pak vířivý úder s unikátním pocitem propadání se dolů k žaludku, vysoký tlak.

Tyto prostředky arytmii nevyléčí. Na rozdíl od chemie ji zvládají bez vedlejších účinků a poskytují klid a čas k rozumnému řešení.

MUDr. Tomáš Lebenhart